Çocuklarımızı Nasıl Yetiştirmeliyiz?

 

Ülkemizdeki kız çocukları genellikle daha çok eşlerine hizmet etmek için yetiştirilirken, erkek çocukları kendisine hizmet edilmek üzere yetiştirilir. Bana göre bu davranış şekli yanlıştır. İki cinsiyeti de eşit yetiştirmeliyiz. Böylece çocuklar ileride daha sorumluluk sahibi olacaklardır.

Kız çocuklarına sadece bebek almak yerine zekâlarını ve el becerilerini geliştirecek oyuncaklar, arabalar, legolar, yapbozlar alabiliriz. Araba kullanmayı öğretebiliriz. Aynı şekilde erkeklere de sadece araba almak yerine oyuncak bebekler de alınmalı, oyuncak ütü ve oyuncak mutfak da alınmalı. Çünkü erkeklerin de ileride evlenince eşlerine ev işlerinde yardım etmeleri gereklidir. Aynı zamanda erkekler de çocuk sahibi olacaklardır. Bu yüzden çocukken erkekleri bunlara da alıştıracak oyuncaklar almalıyız.

Bir anımı anlatmak istiyorum. Ben küçükken annem ve babamın arkadaşlarının evlerine akşam yemeğine gittiğimizde yemekten sonra masayı tek kızlar topladığı, erkekler ise televizyon izledikleri için çok şaşırdım. Babam ve babamın arkadaşlarına dönüp: ”Bu masada yemekleri herkes yedi ve herkes toplamalı bence.” dedim.  Ben eşitsizlik olduğunu daha küçükken bile fark etmiştim. Yetişkinlerin de bunun adaletli olmadığını fark etmesi gereklidir. Ebeveynler çocuklarını karşı cinsiyete karşı saygılı, hoşgörülü yetiştirmelidir. Erkekler kadınlara saygı duymalı, onları incitmemelidir. Kadınlar olmasa erkekler çok zorluk çekerdi.

Küçük yaşlardan itibaren ebeveynler erkekleri ve kızları eşit ve cinsiyet ayrımı yapmadan yetiştirmelidir. Bunun için annelere ve babalara çok iş düşmektedir.

 

 

 

(Visited 40 times, 1 visits today)