Çocukların mutlulukları

“Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakalım.” Bu sözü etrafımızdaki bir çok kişiden duyarız. Peki bunu söyleyen herkes bu söze uyuyor mu veya bu lafa uygun hareketler yapıyor mu?

Hepimiz hayatımızda çocuk olduk ve olacağız. Çocukları mutlu etmek çok kolay gibi geliyor. Çoğu kişi, çocuklara bir tane oyuncak alındığında onların mutlu olduğunu sanıyor fakat öyle değil. Çocuklar, yaşadıkları ülkenin mutlu, huzurlu, demokratik bir ülke olmasıyla daha fazla mutlu oluyorlar. Çocuklara nasıl yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz? Savaşın az olduğu, birliğin ve beraberliğin fazla olduğu, demokrasinin, huzurun, barışın olduğu, kavganın ve savaşın olmadığı bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız. Mesela bir ülkenin diğer ülkeyle atışmaları o ülkenin çocukları arasında da düşmanlık oluşturuyor. Bir ülkenin liderleri arasında dostluk olmalı. Bir ülkenin başı sıkıştığında veya yardıma ihtiyacı olduğunda diğer ülkenin lideri ona yardım etmeli ki çocuklara güzel bir dünya bırakalım.

Yani kısacası, çocuklara güzel bir dünya bırakmak için dostluğun, beraberliğin, yardımseverliğin fazla olması gerekiyor. Bunların yanı sıra, demokrasinin, barışın ve özgürlüğün de olduğu bir ortam olması gerekiyor.

İlgili resim

(Visited 63 times, 1 visits today)