Çok Gezen mi Çok Okuyan mı?

Yıllardır tartışılagelmiş, üzerine fikirler üretilmiş bir konudur. Hatta bir ara konuya “Ne çok gezen ne çok okuyan çok bilgilidir, çok kazık yiyen en bilgilidir.” diyerek mantıklı bir yaklaşım da getirilmiştir. Bir insanın bilgisinin gezmeye mi okumaya mı dayandığını bilmek için sorulur. Herkesin bu konu hakkında bir görüşü vardır ve bu görüşler kişiden kişiye değiştiği için bu sorunun bir yanıtı yoktur kim bilir…

İnsanlar farklıdır her konuda. Kimi okuyarak kimi yazarak kimi deneyimleyerek kimi görerek kimi de anlatarak daha iyi anlar bir konuyu. Herkesin aynı şekilde öğrenmesi, aynı şekilde yaşaması mümkün değildir. İşte bu sebeple bir kişinin bilgili olması NET bir şekilde söylenemez ki.

Konumuza dönecek olursak çoğu soruda olduğu gibi bu soruda da net bir cevabın alınması mümkün değil.  Bana soracak olursanız benim de bu soruya net bir cevabım yok.

Çok kitap okuyan biri nasıldır ki? Şunu biliyoruz: Kitap okumak, her anlamda kendimizi geliştirmek için olmazsa olmaz bir uğraştır. Ufkumuzu açma konusunda kitaplardan başka neye başvurabiliriz? Mesela, herhangi bir tarihi mekanı kitaplardan araştırabilir, bilgi sahibi olabiliriz. Diğer bir yandan bir yer hakkında bilgi sahibi olmak kadar o yeri görmek, incelemek; orada bulunmak, orayı anlamak gerek.

Gezmek, yaşayarak öğrenmemiz için vazgeçilmez bir eylemdir. Herhangi bir yeri gezmek ve görmek deneyimlerimizi artırır, anılarımızı çoğaltır ve hayatı bilfiil yaşamamızı sağlar. Fakat bir yeri görmek her zaman da oraları görmek demek değildir. Kaba tabir ile “Boş boş bakıp boş boş dönmek”  ne fayda… Gezeceğiniz o yer hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bir de gezmeyi sadece alışveriş yapmak ve fotoğraf çekmek olarak anlayanlar vardır ki… Gezerek öğrenmekten oldukça uzaklaşırlar.

Buradan bir sonuç çıkarmak gerekirse “gezmek ve okumak” ayrılmaz ikili gibidir. Bir insan hem gezip hem okursa bilgileri tamamlanmış olur. Okumak ve gezmek gibi varoluşumuzun iki temel uğraşını hayatımızdan çıkarmamalıyız. Tabii gezmek öyle her zaman mümkün olan bir şey değildir, bu yüzden okumak daha büyük yer tutabilir..

Benim cevabımı da anlamışsınızdır herhalde. Benim için ne çok okuyan ne çok gezen bilgilidir. Hem okuyup hem gezen bir kişi kesinlikle hem bilgi açısından hem tecrübeleri açısından bir adım öndedir. Bir de kazık yiyenler vardı değil mi? Onları da hafife almayın!

(Visited 606 times, 1 visits today)