ÇOK İSTERSENİZ BAŞARIRSINIZ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü bana mücadeleyi ve uğruna verilen masum canları anlatır. 1857 yılında New York’ta bir dokuma fabrikasında yüz yirmi dokuz işçinin, kadınların eşit işe eşit ücret ve insani çalışma koşulları için eylem yapmaları nedeniyle çoğunluğu kadın olan grubu korkutmak amacı ile fabrika patronu ve polisin kapıları kapatması ve daha sonra fabrikanın çevresinde ateş yakması sonucu yüz yirmi dokuz işçi yanarak can vermiştir. Ancak bütün bu acılara ve korkunç sonuca rağmen yılmamış, düzgün ve eşit çalışma koşulları için mücadelelerini sürdürmüşler.

1857’den 2019’a bir çok şey değişti ama yüz yirmi dokuz işçinin verdiği mücadelenin dışında daha bir çok mücadele verildi, günümüze kadar daha birçok kayıp yaşandı. Onun içindir ki biz kadınlar bu verilen mücadeleleri aklımızdan asla çıkarmadan azimle başarıyı hedeflemeliyiz.

Azim ve başarı derken örnek aldığım mücadeleci kadınlardan biridir Gizem Girişmen. Evet Pekinde düzenlenen 2008 Paralimpik Yaz Oyunlarında okçuluk dalında Türkiye adına yarışan ve altın madalya kazanan Gizem Girişmen de mücadelenin ve azmin asla kaybetmeyeceğini ispatlayan kadınlardan birisidir.

25 Kasım 1981 yılında Ankara’da doğan Gizem Girişmen, ilkokulu bitirdiği yaz geçirdiği bir trafik kazası sonucu omur ilik felci olmuş. Trafik kazasından sonra bir dizi ameliyat geçiren ve Almanya’da üç ay rehabilitasyon süreci yaşayan Girişmen Türkiye’ye döndükten sonra ortaokula başlamış.

Küçük yaşta bütün bu olumsuzlukları yaşayan girişmen asla yılmamış. Liseyi Özel Tevfik Fikret Lisesinde bitiren Girişmen 2004 yılında Bilkent Üniversitesinden şeref derecesinde mezun olmuş. Elde ettiği başarılar bununla da sınırlı kalmamış. Hayata daima pozitif bakan  Girişmen kazadan önce kış sporları yaparken kazadan sonra yüzme sporuna başlamış. Okçulukla ise üniversiteden sonra tanışmış. 2006 yılında düzenlenen EPC Avrupa Okçuluk Şampiyonasında Avrupa üçüncülüğü, 2007 IPC dünya sıralamasında birincilik, 2008 yılında da Pekin Paralimpik Oyunların’da da altın madalyası var. Türk spor tarihinde bir ilk gerçekleştirerek Laureus Dünya Spor Ödüllerinde ” Yılın Engelli Sporcusu Adayı” olmuştur.

Bir aile toplantısında tanıştığım ve ortaokulda aldığım bir proje çerçevesinde kendisini ziyaret ettiğim Gizem Girişmen, azimli olmasının dışında; cana yakın, güler yüzlü, komik ve son derece sosyal biridir. Bana insanların yaşadığı olumsuzlukların onları asla yıldırmaması gerektiğini ve aynı zamanda da ne olursa olsun hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğini kanıtlarıyla öğreten sayılı insanlardan birisidir. Eminim sizler de Gizem Girişmen gibi yaşamda mücadeleyi bırakmamış, çevresine örnek olmuş ve kadınların idolü haline gelmiş örnek kadınlar tanıyorsunuzdur. Bizden sonra gelecek olan nesillere bu örnek ve başarılı kadınların çoğalabileceklerini kendi örneklerimiz  ve başarılarımızla kanıtlayabiliriz.

 

Ä°lgili resim             8 mart ile ilgili görsel sonucu

(Visited 30 times, 1 visits today)