Çok mu Fazlayız?

Bir topluluk, ister bir ülkeyi kapsıyor olsun, isterse ortak bir özelliğe sahip bireylerden oluşan bir topluluk olsun, hatasız bir insan topluluğu olabilir. Ölçümlerde nüfus, bir çalışma için ölçülebilir bir testin çıkarıldığı insan havuzudur.

Nüfus dinamik bir alandır. Son yıllarda ülke ve kıtaların doğum oranlarında ve nüfus yörüngelerinde önemli değişiklikler olmuştur. Bununla birlikte, küresel nüfus hala yılda 80 milyondan fazla büyüyor ve harekete geçmezsek, büyük olasılıkla bu yüzyılın geri kalanında büyümeye devam edecek. Demokrasi aşırı nüfustan kurtulamaz. İnsan onuru yaşayamaz. Kolaylık ve nezaket buna dayanamaz. Dünyaya daha fazla insan soktukça, yaşamın değeri sadece azalmakla kalmaz, aynı zamanda yok olur. Birinin ölmesi önemli değil.~ Isaac Asimov

Geçen yüzyılın ortalarında büyük bir gelişme hamlesi içindeyiz. 1900’de demograflar dünya nüfusuna 1,6 milyar, 1950’de yaklaşık 2,5 milyar, 2000’de ise 6 milyardan fazlaydı. Şu anda neredeyse 7,8 milyar kişiyiz. Daha sonra uzun bir süre içinde, yaklaşık bir milyar bireyi, her biri 12 ya da 13 uzun bir süre boyunca dahil ettik. Şu anda burada tam olarak ne kadar çok olduğumuz, ayrıca kime danıştığınıza bağlı olarak bir konuşma meselesidir: Birleştirilmiş Ülkeler, mevcut nüfus rakamlarını ve modellerini sunar, ABD Sayım Bürosu’nun kendi iddia göstergesi vardır ve Nüfus Referansı Büro ayrıca bizi takip ediyor.

Doğumların sayısında, varlıkların kullanımında ve doğal yıkımın sayısız bakış açısında artan bir hızla ilerlemesinden, gelişen çevrenin yok edilmesinin sayılmasından ve sömürücü bir finansal çerçeve ve yeniliğin kötüye kullanılmasından güç almasından bu yana, gezegenin taşıma kapasitesi çoktan aşılmıştır ve herhangi bir hızlı desteklenebilirlik beklentisi bulanıklaştı. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı üreme yaşının altındadır ve gelişme oranları birkaç yerde düşmesine rağmen, diğerlerinde tutarlıdır. Aile düzenlemesi, dünyanın sınırlı bölgelerinde başarılı olmuştur. Daha düşük olgunluğa yönelik herhangi bir istatistiksel hareket olasılığı şüphelidir ve ancak gerçekleştirilecektir. Nüfus gelişiminin gücü, uzun bir süre boyunca en az bir yirmi yıl boyunca gösteri oranlarında ilerleyecektir.

Ancak şu anda, Science günlüğünde bu kullanılmayan projeksiyonları dağıtan BM analistleri, nüfus artışındaki düzleşmenin, dünyanın çoğu bölgesinde hızlı zenginlik azalmaları veya anne başına düşen çocuk sayısında azalma olmadan çok geçmeden gerçekleşmeyeceğini söylüyor. Hala hızlı nüfus gelişimiyle karşılaşan Sahra altı Afrika. Victimize Kunzig’in National Geographic için bestelediği gibi, kullanılmayan düşünce, “2100’deki gerçek insan sayısının 9,6 ile 12,3 milyar arasında bir yerde olacağına dair yüzde 80’lik bir şans var.”

(Visited 4 times, 1 visits today)