Çok Okuyan mı Çok Gezen mi?

Yıllardır insanlar arasında süren bu tartışma, aslında nasıl gezip nasıl okuduğuna bağlı olarak farklı açılardan tartışılabilir. Çok gezen insan, hayat ile iç içedir ve sürekli yeni gelişmelere açıktır, Bir şeyi yerinde görüp incelemek, onun bir başkası tarafından incelenmiş halini okumaktan daha etkili olabilir.

Gezerek elde edilen bilgiler çok kıymetli olmasına rağmen, okunarak elde edilen bilgiler kadar derin ve yararlı değildir. Zaten her şeyi gezerek öğrenmek de mümkün değildir. Örneğin uzay ile ilgili bilgileri şu an için gezerek öğrenmek hem teknik açıdan hem de maliyet olarak mümkün olmadığı için ancak okuyarak öğrenebiliriz. Matematik, fen ya da edebiyat gibi bilimleri çok okuyarak öğrenebiliriz ve bu bilgiler bize gezmeden de öğrenmemizde yardımcı olur. Tarihle ilgili bilgileri de ancak okuyarak öğrenebiliriz. Okuyarak öğrenmek hayal gücümüzü ve kelime hazinemizi güçlendirir.

Ayrıca gezerek öğrenmek okuyarak öğrenmeye göre çok daha fazla zaman alır. Okuyarak çok daha kısa zamanda ve çok daha ekonomik olarak bilgiye ulaşabiliriz. Sonuçta gezenlerin tecrübeleri de okuyarak öğrenilebilir.

Sonuç olarak siz en iyisi, hem gezin hem okuyun ama şunu unutmayın; Okumayı seviyorsanız, hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir.

(Visited 567 times, 1 visits today)