Çok Yönlü Olmak

Sınıfın en iyisi mi olmak isterdiniz yoksa size ait daha fazla boş zamanınız olmasını mı ?Notlarınızın ortalama olması size boş zaman kazandırır mı ? Boş zamanlarınızı ders çalışarak mı geçirmek ister sizin yoksa yeni beceriler edinerek mi?

Sınıf birincisi olmak istiyorsanız eğlenmeniz ve yeni beceriler edinmeniz için gerekli olan vakitten kısmanız ve ders çalışmanız gerekecektir bu da sizi ders konusunda daha iyi yapacak ama diğer becerileriniz gelişememesine sebep olacaktır. Sınıf ortalamasında derslere sahip olup diğer becerilerden edinmeniz hem sizi çok yönlü bir insan yapar hem de bir çok farklı konuda bilgi edinmenizi sağlar. Bu sizin sadece bir konu üzerinde iyileşmenizi ve başka yetenekleriniz varsa bunları açığa çıkaramamanıza neden olur.

Artık yurt dışında bir üniversitede okumak istediğinizde derslerinizin iyi olmasının yanında başka nelerle uğraştınız da dikkate alınıyor çünkü herkes ders çalışarak derslerinde başarılı olabiliyor ama derslerinizin iyi olması yanında başka bir becerinizin olması size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Boş zamanlarınızda yeni beceriler edinmek dışında arkadaşlarınızla  bir şeyler  yapmanız da size ortama uyma ve esneklik gösterme gibi 21. yüzyıl becerilerini kazandıracaktır ve 21. yüzyıl becerileri iş alımlarında çok önemlidir çünkü çalışmak zorunda olduğunuz kişiler her zaman sevdiğiniz kişiler olmayacak ve onlarla iyi anlaşmak için esnek olmanız gerekecektir. 21.yüzyıl özelliklerinin bazıları ders çalışmakla kazanılamayacak becerilerdir başka insanlarla tanışmanız onlarla iletişim kurmanız size bu yetenekleri kazandıracaktır . Bir grubun üyesi olmanız ve o grubu yönetmeniz size liderlik özelliğini de kazandıracaktır bu özellikler size iş hayatınızda meslektaşlarınızla hızlı karar almanızı ve her orama ayak uydurmanızı sağlayacaktır.

Yani sınıf birincisi olma istedi sizi tek yönlü bir insan yapacaktır ama farklı beceriler edinmek sizin gelişmenizi sağlayacaktır ve her konu hakkında fikriniz olmasını sağlayacaktır. Tek yönlü olmak sadece bir konu hakkında deney yapmak gibidir. Işıkların kırılması hakkında bir deneyde sadece ışıkların gücüne bakmanız size doğru bir deney yaptığınızı göstermez çünkü ortamın yoğunluğunu ve sıcaklığını hesaplamamışsınızdır ışıkları çok iyi bilmeniz size doğru bir deney yapmanız için yeterli olmadı ama ortamların yoğunluklarının ışıkların kırılmasına neden olduğunu bilen biri deneyinde daha doğru bir sonuç elde edecektir.

Sonuç olarak sınıf birincisi olmanız size ileride her konuda başarılı olmanızı sağlamayacaktır çok yönlü olmanız size her konuda bir fikriniz olmasını bir sorun oluştuğunda onu çözmek için farklı yönlerden bakmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden bence her konuda biraz bilginizin olması bir konuda çok donanımlı olmanızdan daha iyi olacaktır.

 

(Visited 50 times, 1 visits today)