Çöl Tilkilerinin Yaşamı

col-tilkisi Çöl tilkileri çöller sıcak oldukları için sadece akşam aktif olabiliyorlar, gündüz aktif olamıyorlar. Beş ve onlu gruplar halinde mağarada yaşarlar.

jl3seo

Çöl tilkileri tehlikeyi hemen fark eder ve kuma saklanırlar. Çöl tilkilerinin vücut uzunlukları 40 cm, kuyrukları 25 cm, ağırlıkları 15 kg ve burun uzunlukları 15 cm civarındadır ve kulaklarının  uzunluğu çöl tilkilerinin çölde yaşamlarını sürdürmeleri için çok önemlidir. Çöl tilkileri, çok uzun kulakları ile yağ depolayabilirler ve bu sayede vücutları su kayıplarını önler. Ben en çok gözlerinin inci gibi parlak olmasını seviyorum, çünkü bana muazzam geliyor. Çöl tilkilerinin yüzü ve burnu beyazdır, üst kısmı ise ten rengidir. Fare, kertenkele ve çekirge ile beslenirler çok nadir de kuş avlarlar.

    Çölde bitki bulup yiyemezler ama hayvanat bahçesindekiler bitki de meyve de yerler. Su ihtiyaçlarını genelde avladığı hayvanlarla karşılarlar ama bir su kaynağı bulurlarsa da hiç üşenmeden su ihtiyaçlarını giderirler. Gebelikleri, yani hamilelikleri, 50 gün sürer iki ya da dört yavru dünyaya getirirler. Erkek yavrular çok agresiftirler ve ailesini her türlü tehlikeye karşı cesurca korur ve savaşırlar. Yavrular bir sene boyunca, ailesinin koruması altında kalır ve sonra da ayrılırlar.

(Visited 683 times, 1 visits today)