Çöpü Dönüştür Giy

Günlük hayatımızda kullandığımız kağıt, karton, metal, cam, plastik, pil, ahşap gibi farklı maddelerin işlevlerini yitirmesiyle geri dönüşüm maddeleri ortaya çıkar.  Ham madde haline getirilen materyaller sayesinde yeni bir ürün meydana getirilir. Bu geri dönüşüm maddeleri  hem sosyal hem de ekonomik anlamda dünya genelini olumlu ve olumsuz bir şekilde  etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. 

Geri dönüşüm yapmak oldukça önemli ve etkili bir yöntemdir. Eğer bu yöntem gelişirse hem bireysel hem de toplumsal faydalar ortaya çıkacaktır. Bu faydalar ise atık çöp oranı büyük bir azalma gösterir, enerji tasarrufu sağlanır, toprak verimliliği artar, doğa daha temiz bir yer haline gelir, ekonomik anlamda katkı sağlayan bir durum olduğu için hem bireysel ekonomiye katkı sağlanır, hem de ülke ekonomisine katkı sağlanır, geri dönüşüm fabrikaları sayesinde işsizlik oranı azalabilir gibi birçok örnekler verilebilir. Peki bu kadar yararları olan geri dönüşümün zararları neler olabilir? Geri dönüşüm ürünleri sağlıklı olmayabilir, geri dönüşüm yapmak maliyetlidir, kağıtı geri dönüştürmek için suyu kullandığımızdan tonlarca su azalması geri dönüşüm zararlarına örnek olarak gösterilebilir. 

Günlük hayatımızda geri dönüşümü hayatımıza aktarmaya çalışan bir çok şirket vardır. Bunlar ise Cos, H&M, Lanvin, Chanel, Moschino, Hermes, Marks and Spencer, Louis Vuitton gibi. Bir Türk markası olan Knitss de bu kategoriye girmektedir. Yakın gelecekte geri dönüşümü hayata geçirmek amacıyla ‘’Her yıl  İsviçre’nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomik Forumu bu yıl tüm dünyanın ortak sorunu bir konuya odaklandı. Forum’da İngiltere’nin en ünlü kanser araştırma vakıflarından Ellen MacArthur Vakfı, dünyanın en ünlü 11 perakende şirketinin yüzde 100 geri dönüşümlü, tekrar kullanılabilir ya da kompostlanabilir ambalaj kullanacağını açıkladı.’’ gibi hayata geçirmek üzere olan birçok örnek verilebilir.  

Geri dönüştürülmüş olan kıyafetler insanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkiler bırakmamıştır. Tabii ki bu durum da  istisnalar gösterebilmektedir. Bu da belki insan derisine alerjik bir durum yaratması gibi etkiler olabilir. Fakat hayatamızda da görüldüğü üzere bir çok firma atıklardan tekrardan ürünler üretmektedir. Mesela Tchibo markası 13 adet pet şişesi kullanarak deniz ayakkabısı üretmiştir ya da yine tchibo markası 15 adet pet şişesi kullanarak şort meydana getirmiştir. Bu ürünlerden hiçbir olumsuz bir yorum almamış olup hatta çok iyi satışlar yapıp stoklar tükenmiştir. Tchibo markası bunun gibi birçok ürün tasarlayarak bu sayede 183 ton sera gazı tasarruf edilebilmiştir. 

Geri dönüşüm bizim hayatımızın büyük bir dönüm noktası olabilir. Çünkü dünyamıza katacağı birden fazla faydaları vardır. Aynı zamanda bu olaya günlük hayatımızda da geçilmiş olup fakat tam olarak bir ilerleme kaydedilmemiştir. Yine de yapılanlar kadarıyla olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Kısacası geri dönüşüm hayatımızın her alanında olmalı ve geri dönüşümden ortaya çıkan ürünlerin sağlıklı olduğu bilinmelidir.


(Visited 22 times, 1 visits today)