Corona / Covid-19

COVİD 19, Çin’ in  Vuhan kentinde çıkan bir virüstür. (Aman karıştırmayın bilgisayar virüsü değil). Corona virüs 2019 senesinin sonlarına doğru çıktı. Bu virüs binlerce hatta milyonlarca kişinin ölümüne sebep oldu. Corona virüs pangolin hayvanından bizlere geçmektedir.

Corona virüs  kişileri farklı şekillerde etkilemektedir. Evde izole edilen kişilerin çoğu, hafif ya da orta düzeyde hastalık geçirmeden hastaneye kaldırılmadan iyileşmektedir. Corona virüs’ ün en yaygın belirtileri şunlardır: Ateş, öksürük, yorgunluk… Daha az görülen :baş  ağrısı, tat alma veya koku duyusunun kaybedilmesidir.

Corona virüsten korumak için insanlar şunları yapmalıdır: Kapalı alanlarda maske takılmalıdır, eve gelen kargoya dezenfektan sıkıp açılmalıdır. Bir yere çok  sık dokunduğumuzda elimizi sık sık olmasa da  dezenfekte etmeliyiz. Korku, endişe ve strese kapılmamalıyız. Markete girerken çıkarken kapının yanındaki dezenfektan kutusundan ellerimizi temizlemeliyiz.  Yoksa kasiyerden dezenfektan istemeliyiz. Kapı, kapı kolundan değil kapının altından ya da üstünden açılmalıdır. Bu dönemde harcamalar arttığı için sadece ihtiyaçlar alınmalıdır. Arada sırada isteklere de yer verilmelidir. Okullarda sınıfların 10 ila 20 kişi arasında olmasına dikkat edilmelidir. 

Ayrıca şu dönemde sağlık çalışanlarının yapmış oldukları özverili çalışmalarından dolayı onlara çok minnettarız. Çok teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla evde kalın, hoşça kalın.

(Visited 24 times, 1 visits today)