Corona Virüsten Nasıl Korunabiliriz?

Corona virüs yani kısaca Covid-19 isimli bu virüs, insanları hasta edip öldürmektedir. Corona virüs insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olan ve kişiden kişiye yayılabilen bir virüstür. Bu virüs ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen bir salgının araştırılmasında tespit edilmiştir.

Corona Virüsün belirtileri şunlardır: Ateş, öksürük, nefes darlığı, isal, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, baş ağrısı … gibi   belirtilerinin olduğu görüldü. Bu virüsten korunmak için hasta olan insanlara yakın temastan kaçının. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.  Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Kıyafetlerinizi 80 derecede yıkayın. Sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Henüz Covid’19’un  en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Sosyal mesafe önemlidir. Çünkü çoğu kişi Covid olduğunu bilerek veya bilmeyerek aramızda dolaşmaktadır. Neden diye sorabilirsiniz. Çalışmaya mecbur olması, ekonomik sıkıntılar, toplumdan dışlanacağı yönündeki kaygılar, eğitimsizlik vb. nedenler ilk akla gelenlerdir.

Covıd-19 karantina sürecini yaşayan ve atlatan ve birisi olarak şanslı olduğuma inanıyorum. Bu salgın çok tehlikeli. Sağlığımızı şansa ve kadere bağlamadan elimizden geldiğince güvence altına almalı sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz.

(Visited 11 times, 1 visits today)