COVID-19 PANDEMİSİ

Corona virüs adıyla bilinen Covid-19, insandan insana solunum yolu, öksürük, hapşırık, dokunma, el sıkma, öpüşme ve sarılma gibi yollarla bulaşan bir virüs tipi olarak tanımlanmaktadır. Aralık 2019 tarihinde ilk defa Çin’de ortaya çıkan bu ölümcül virüs, son iki aydır tüm dünyayı ciddi anlamda etkisi altına almıştır. Bu korkunç pandeminin boyutlarının hangi düzeye ulaşacağı konusunda bilim insanları dahi herhangi bir tahminde bulunamamaktadır.

Covid-19 virüsü ile ilgili olarak Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca sorunun küresel, mücadelenin ise ulusal olduğunu ifade etmiştir. Bu ulusal mücadeleyi başarabilmek için çocuk, büyük, genç, yaşlı demeden her birimizin çeşitli alışkanlıklarımızdan vazgeçmesi büyük önem taşımaktadır. Bu durum her bir meslek grubu için de aynı derecede önem taşımaktadır.

Bu konuda yaptığım araştırmalara ve özellikle Dünya Sağlık Örgütünün uyarılarına göre, öncelikle el hijyenine önem verilmelidir. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

 

Corona virüs Covid-19 insan yapımı mı? (Bilim insanlarından ...

(Visited 18 times, 1 visits today)