Covid-19 Salgını

Çin’in Wuhan kentinden yayılan Corona virüs, dünyayı olduğu kadar ülkemizi de etkilemiştir. Neredeyse dünyada bu virüsün bulaşmadığı ülke yok gibidir. Peki bu virüsle nasıl başa çıkabiliriz? Bu, şu an yaşadığımız önemli bir sorundur.

Ellerimizi sık sık yıkayıp, kirli şeyleri dezenfekte ettikten sonra kullanmalıyız. Hapşırırken, tek kullanımlık mendil ile ağzımızı kapatmalıyız. Mendilimiz yoksa, dirseğimizle ağzımızı güvenli bir şekilde örtmeliyiz. Sosyal mesafe kurallarını uymalı, diğer insanlarla aramızda en az bir buçuk metre uzaklığı korumalıyız. En önemli koruma yöntemlerinden bir tanesi de maske kullanmaktadır.

Covid-19 salgın hastalığı birçok yönden insanların hayatını etkilemeye devam ediyor. Eğitim, ekonomi, çalışma hayatı ve devlet düzeni bu salgının en çok etkilediği alanlardır. Okulların açılması ya da açılmaması gibi önemli kararlar da devletin işini zorlaştırıyor.

Bu salgınla ilgili diğer bir konu da, Corona Virüsü ’nün nasıl ve nerede ortaya çıktığıdır. Konuyla ilgili birden çok söylenti bulunmaktadır. Örneğin, yarasa çorbası içen bir Çinli’nin öncelikle hasta olduğu ve ondan da bu hastalığın yayıldığı iddiası en yaygın olanıdır. Ben de Çinlilerin yediği yılan, akrep, cırcır böceği gibi hayvanlardan dolayı bu hastalığın ortaya çıktığını düşünüyorum.

Bu konudaki diğer bir iddia ise Pangolin isimli bir hayvandan insanlara bulaştığı yönünde. Pangolin de Çin’de yaşayan bir hayvan. Önemli savlardan biri de Amerika ve Çin arasındaki dünyayı yönetme mücadelesinin sonucu bu hastalığın ortaya çıkması. Vuhan’daki bir laboratuvarda Corana Virüsü ’nün üretildiğini düşünen insanların sayısı da az değil. Kısaca, bu konuda ciddi bir tartışma ve kafa karışıklığı var.

Sonuç olarak, bu virüsle baş etmeyi öğrenmek gerekiyor. Henüz Covid-19 Salgın’ın ne zaman biteceği belli değil. Belki de gelecekte daha korkunç virüslerle karşılaşabiliriz.

 

 

 

(Visited 32 times, 1 visits today)