Çözüm mü Ölüm mü ?

Açlık tüm dünyada çok önemli bir sorun ve bu hep böyle kalacak gibi duruyor yani geçmişte de vardı bu sıkıntı gelecekte de olacağının düşünüyoruz çünkü önlemini almak çok eskiden gerekiyordu yani değiştirmemiz gerek çok şey var açlığı durdurmak için geçmişteki siyasi olaylar, savaşlar, ekonomi vb. nedenler yüzünden açlık asırlardır devam eden alışılmış bir sorun oldu. 

Açlığın temel sebebi ekonomi diyebiliriz çünkü buradaki olayda parayı veren düdüğü çalıyor ondan dolayı maddi durumu olmayan insanlar aç kalıyor 2021 de olmamıza rağmen eğer Türkiye’nin nüfusunu 80 milyon alırsak Türkiye’nin %20 si yoksul yani aç oluyor tamı tamına 16 milyon insan ve çoğu çocuk bu çok büyük bir sıkıntı. Çözüm olarakta genetiği değiştirilmiş ürünlerin bu soruna çözüm olabilir ama biraz tehlikeli bir çözüm. Genetiği değiştirmek hem zamandan hem de maddi açıdan kar edilen bir yöntemdir ama sağlık açısından bazı sorunları var hep şöyle bir algı yok mudur zaten bunların hepsi GDO’ lu tüketmeyin algısı özellikle Türkiye’de çok konuşulan bir olay. Genetiği ile oynamak ürünün maliyetini azaltacağından satış fiyatı da azalacaktır ama örneğin bir tavuktan alınacak proteinin yok denecek kadar aza düşmesi gibi problemlerde var ama hiç yememekten iyi değil midir? Yapılan bir araştırmaya göre GDO’lu gıda ile beslenen farelerin 2-3 kat ölümün hızlanması ve alerjik durumun ½  oranında artması. Diğer canlılarda da bu testeler yapılmış ve genel olarak alerjik ve kanseri tetiklediğine  ortaya çıkmıştır. Yani açlık sorununu çözeceğiz diye insanları aç kalmaktan daha kötü duruma düşürebiliriz. Sağlığa kötü etkilemeyecek şekilde genetik değiştirilebilirse açlık sorununun çoğunu halledebiliriz. Ama bir şeyin genleri ile oynamak sanılıdığı kadar kolay değil. GDO nun sadece bize değil doğaya da zararı var. GDO’lar tozlaşma yoluyla doğal türlere bulaşarak biyoçeşitliliğe zarar verir. Zehir salgılayan GDO’lar, kelebekler gibi zararsız canlıların ölümüne neden olur. Yani bu demek oluyor ki bu yöntem ünlü olursa içten kendimizi tüketeceğiz bence açlığı çözeceğiz diye uzun zaman içinde hiç besinimiz kalmayacak ve tüm dünya aç kalacak buda bir günde fazla miktarda insan ölümüne sebep olacak insanlar kendilerini yemeye bile başlayabilir. 

Anlaşılacağı gibi bir sorunu çözeceğiz derken o sorunu daha da büyütebilir insanlığın sonunu dahi getirebilecek işlere yol açabilir. Başka çözüm bulmak çok daha iyi bir yol olacaktır çünkü kısa süreliğine açlığı durdursak bile daha sonra durulamayacak bir açlık olabilir. 

 

(Visited 18 times, 1 visits today)