Futbol

Futbol Nasıl Oynanılır?

Futbol, ayakla oynanılan ve bir topla oynanılan  takım sporudur. Futbolda iki takım 11’er kadrolara ve 1’er kalelere sahiptir. 2 takımında amacı rakip kalelere gol atmaktır. Futbol 45’er dakikalık 2 devreden oluşmaktadır.

futbol takımı ile ilgili görsel sonucu

Tarihçesi                                                                                                                                                                 Futbol MÖ 300-200 yıllarında Çin’de eğitim amacıyla oynanılan Cuju’ya benzetilmektedir. Günümüzde içi hava dolu sert yünden oluşan futbol topu denilen topa o zamanlar Çin’de kıl ve tüyle doldurulmuş deriden yapılmıştır ve iki bambu kamışıyla yapılmış 30-40 cm yüksekliğindeki bir kaleye atılmasını amaçlanan bu oyunda topa el ve kollar dışında her yerle temas edilebilen bu oyun yıllar geçtikçe daha da popüler hale gelmiştir ve şuanda da futbol günümüzde en popüler spor dallarından biridir.

Alan                                                                                                                                                                        Futbol sahası dikdörtgen şeklindedir. sahanın yanlarında yer alan iki uzun iki kısa çizgi vardır. Uzun olan taç çizgisi kısa olan ise kale çizgisi olarak adlandırılır. Kale çizgilerinin boyutu 45’e 90 m’dir. Taç  çizgileri 90’a 120 m olmaktadır. Saha her iki taç çizgisini simetrik olarak bölecek şekilde ikiye ayrılır. Çizginin tam ortasında orta nokta denilen bir nokta bulunur ve bu nokta 9,15 m yarı çapındaki çember ile çevrelenir. Futbol sahalarının yüzeyi doğal yeşil çim veya yapay çimden oluşabilir.

futbol sahası ölçüleri türkçe ile ilgili görsel sonucu

Her iki kale çizgisinin ortasında zemine dik olarak iki direk bulunmaktadır. bu iki kale direğini birleştiren zemine paralel olan bir üst direk bulunmaktadır. İki direk arasındaki mesafe 7,32 m’dir. Zeminin üst direkle mesafesi ise 2,44 m’dir. Çoğunlukla iki kalenin de arkasında file bulunsa da bu durum kurallar  yani (FİBA) tarafından zorunlu kılınmamıştır. Her iki kalenin de önünde bir alan bulunmaktadır. Kale alanı; kale çizgisi, kale direklerinin iç kenarlarından 5,5 m uzaklıkta bulunan kale çizgisine dik olarak çizilen 5,5 m uzunluğundaki çizgiler ile sınırlanan alandır. Aut genellikle kalecilerin kullandığı kale alanı içerisinden kullanılan bir serbest vuruştur. Savunma yapan taraf eğer kale alanı içerisinde faul yaparsa atak yapan takımın penaltı kullanma hakkı olur. Penaltı vuruşları, kale alanının (ceza sahasının) içerisinde yer alan ve kalenin ortasından 11 m uzaklığındaki noktadan kullanılır. Ceza sahasının dışında yer alan merkezi penaltı noktası olan  9,15 m uzaklığında olan ceza yayı ise, penaltı vuruşunu yapacak oyuncu dahil hiçbir oyuncu ceza yayını geçemez. Eğer geçerse hakem tarafında sarı kart yer.

 

(Visited 172 times, 1 visits today)