Cumhuriyet Kadınları

Tarihte beni en çok etkileyen kadın Halide Edip Adıvar olmuştur. Cumhuriyetin asi kızı olarak da bilinir. Sadece roman yazarı değil aynı zamanda Osmanlı Dönemi  modern kadın hareketinin ve milliyetçilik fikrinin doğuşunun öncülerindendir.

Milli Mücadele fikrinin doğup gelişmesinde rolü çok fazladır. Milli Mücadele  ve Cumhuriyet liderleri genellikle Alman veya Fransız düşüncesinden etkilenirken,  Halide Edip için her zaman farklı bir pencere mevcut olmuştur. Kadın hareketi lideri, milliyetçi düşünür ve demokrat olan Halide Edip Adıvar’ı  siyasi yönünden çok sosyal ve yazar yönüyle beğenmişimdir. Kitaplarında  yaşadığı döneme ait birçok olayı bizimle paylaşmaktadır. Bir taraftan Milli Mücadeleye katılıyor ve “Halide Onbaşı” olarak anılıyor, Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınındaki kişilerden biri oluyor. Ve biz o dönemleri çok yansız bir şekilde öğrenebiliyoruz. Atatürk’ü yakından tanımak istiyorsak onun “Türk’ün Ateşle İmtihanı” kitabını okumalıyız. Kurtuluş Savaşının nasıl kazanıldığına dair birçok şeyi içinde barındırıyor bu kitap. Tarih derslerinde zorunlu okuduğumuz kitaplar bir yere kadar bilgi almamızı sağlarken, bu tip kitaplar o dönemi kesintisiz ve yansız  bir şekilde öğrenmemizi sağlıyor.  Öyle değil midir hepimiz bir kitap okurken onunla beraber yaşarız, hissederiz olayları? Halide Edip’ de yaşayarak birçok  şeye tanıklık ederek kitaplarını yazmıştır.

Ä°lgili resim

 

Yazarımızın yaşadıklarını anlattığı daha doğrusu anılarını yazdığı diğer bir eseri olan: “Mor Salkımlı Ev” adlı kitapta  çocukluğu, evliliği ve üvey kardeşlerinden bahsetmiştir. Yaşadığı dönem itibariyle birçok  başarıya imza atmıştır. Yazarlık serüvenine de kendisine hediye edilen  “Afrika Seyahatnamesi” adlı bir kitabı okuyarak başlamıştır. Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Handan, Kalp Ağrısı, Türk’ün Ateşle İmtihanı gibi eserleri milyonlar tarafından okunmuştur.

halide edip atatürk ile ilgili görsel sonucu

Sadece yazılarıyla değil çevirileriyle de başarı sağlamış ve Sultan ikinci Abdülhamit tarafından “Şefkat Nişanı” ile ödüllendirilmiştir. Beni etkileyen diğer bir yönü de: Üsküdar Amerikan Kolejinde lisans derecesi alan ilk Müslüman kadın olmasıydı. Ülkemizde bu yıllarda bile kızları okula göndermeyen zihniyetlerin olduğunu düşünürsek, o dönemde  böyle başarılara imza atmak  gerçekten çok önemlidir.

Bu kısacık yazıya sıkıştırmış olsam bile yuvarlak gözlüklü, temiz  yüzlü, kahraman bir savaşçı  olan  ve birçok gazetecinin hayatından kesitler yazdığı Halide Edip Adıvar’ın hayatı, başarıları ve tüm yaşantısını yazılarına sığdırması onu çok özel bir insan yapıyor benim gözümde. Aynı zamanda insanlarla çabuk kaynaşan kültürlü etkili konuşmalar yapabilen bir insan. Bu özelliğini Kurtuluş Savaşı Dönemi halkı bilinçlendirmek için kullanması da onun tam bir vatansever olduğunun kanıtıdır. Sadece benim için değil eminim birçok  kimse için çok özel bir yere sahiptir. Ölümünün üzerinden seneler geçmesine rağmen sürekli  hakkında yazılar çıkmakta ve sevgiyle anılmaktadır. Sonuç olarak ben onun azmine, vatan sevgisine, cesaretine ve en çokta romanlarına hayranım.

 

Kaynaklar: Hürriyet Taha Akyol yazısı, Halide Edip Adıvar’ın kitapları

(Visited 195 times, 1 visits today)