Çünkü Hiç Bir Gezegen DÜNYA Değildir…

“Eğer bir başka gezegeni Dünya’ya dönüştürecek gücümüz varsa o zaman Dünya’yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.” Neil deGrasse Tyson’ın bu sözünden yola çıkarak bence Dünya’yı bu iklim krizinden kurtarmak mantıklıdır. Dünya’yı istersek bu iklim değişikliğinden kurtarabiliriz.
Nasıl mı?
Devlet, fabrikaların bacalarına filtre takmalı, daha çok çöp ve geri dönüşüm kutusu koymalı, ağaç dikmeli. Yasalar ve kurallar koyamalı. Bu alanda yeni icatların ve gelişmelerin yapılmasına destek olmalı. Teknoloji bu alanda daha çok gelişmeli. İnsanların daha bilinçli olması için okullarda ya da çeşitli yerlerde bu konuda eğitim ve bilgilendirmeler yapmalı.
İnsanlar da elektrikli araba kullanmalı, geri dönüşümlü ürünleri geri dönüşüm kutusuna atmalı, kağıtları, suyu, elektiriği tasarruflu kullanmalı, ağaç dikmeli, çevreyi temiz bırakmalı, atmosfere zarar veren ürünler kullanmamalı, kimyasal maddeleri kullanmamalı, eşyaları uzun süre ve dönüştürerek kullanmalı, tüketim azaldıkça üretimin azaldığını fark etmelidir.
Dünya’mızın kıymetini bilmeliyiz ve ona sahip çıkmalıyız. Onu yok edip yeni bir dünya yapmaktansa onu korumalıyız.
Çünkü hiç bir gezegen DÜNYA değildir…

(Visited 69 times, 1 visits today)