Cüzdan mı telefon mu

Her insan gibi cep telefonu ve cüzdanı olan biri olarak benim fikrimce bir insanın telefonu cüzdanına göre daha değerlidir. Bu yüzden bana ikisinden birini kaybedeceksin deseler cüzdanımı seçerdim. Neden böyle düşündüğümü bu yazıda detaylarıyla açıklayacağım.

Öncelikle telefonunuzun şifresi yoksa neredeyse tüm bilgileriniz telefonunuzu bulan kişi tarafına geçmiştir. Bu bilgilere örnek olarak mesela Instagram, Snapchat, Facebook, Google Twitter, Steam, Spotify, Netflix gibi telefonda kayıtlı olan veya email ile açtığınız neredeyse tüm hesaplarınız, telefon numaralarınız, kişisel mesajlarınız ve fotoğraflarınız hatta her şeyinizi telefonunuzda taşıyan biriyseniz kredi kartı bilgileri, TC kimlik no  hiç bilmediğiniz bir kimsenin eline geçebilen bilgiler içine dahil olabilir. Bir komşumdan örnek vermek gerekirse mesela bir gün telefonunu çaldırmıştı ve çalan hırsız o kişinin rehberindeki kişilerden şahıs adına telefonundan çeşitli miktarda paralar isteyerek çoğu kişinin göndermesine sebep olmuştu, bu yüzden telefonun sandığımızdan çok daha büyük bir değeri var aslında. Bu tür olayların başımıza gelmesi, çeşitli yerlerde hesaplarımızın şifrelerinin değiştirilmesi veya telefonumuzda sakladığımız kredi kartından harcamalar o kişinin insanlara mahcup olması veya hatta o ay boyunca maaşının neredeyse yarısından fazlasını kaybetmeye yol açar. Bunları önlemenin telefonu çaldırdıktan sonra yolları var mı, var. Örnek olarak polise başvurmak, hattınızı kapatmak, Android için android.com/find a girerek Google hesabınıza girip veya iOS için iPhone’umu bul uygulamasından telefonunuz internete bağlıysa kitleyebilir veya telefonda kayıtlı olan her şeyin şifrelerini değiştirerek (instagram ,gmail vb) hasarı en aza indirebilirsiniz. Fakat bu yolları bir an önce uygulamassanız maalesef her şey için çok geç olacaktır. Bu yüzden işiniz yine bir bakımdan şansa kalıyor.

Gelelim cüzdana, kişisel olarak konuşacak olursam cüzdanımda en fazla 100TL, kredi kartları ve bence en önemlisi kimliğim var. Ama yine aynı şeylerin resmini de telefonumda da taşıyorum, her ne kadar fiziksel eşyalar dijitale göre daha fazla değer taşısa da bir TC kimliğin veya kredi kartının telefonda olan kayıtlı resmin değerini de gerçekten de küçümsememek lazım çünkühala çoğu websitesinde kartın ön ve arka kısmı alışveriş için yetiyor. Ayrıca içinde bulunan nakit telefon kadar etmediği için bu sebebi de neden cüzdanımı kaybetmeyi tercih ederdim sorusuna cevap verebilirim. Cüzdanımızı kaybettiğimizde de en iyi yapılacak şeyler arasında yine geç olmadan polise başvurmak ve kartları devre dışı bırakmak gelebilir.

Sonuç olarak yazımda da hep bahsetiğim gibi şahsi olarak telefonumu cüzdanıma tercih ederdim çünkü özellikle şifresiz bir telefonda ele geçirilebilecek olan bilgilerin bir cüzdana kıyasla daha değerli ve daha çok başa dert açabilecek olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çoğumuzun cüzdanının içindeki para miktarı telefonun fiyatına kıyasla  daha az olduğu için bu da ayrı bir sebep olarak gösterilebilir.

(Visited 71 times, 1 visits today)