Daha 17…

Kızıma,

Mektubum şu anda eline ulaştığı için senin de benim bu mektubu yazdığım yaşta olduğunu düşünüyorum. Bu mektup keşke ben 17 yaşımdayken birileri bana söyleseydi dediğim neredeyse her şeyi kapsıyor. Senden isteğim her zaman ve ne olursa olsun senin yanında olacağımı bilmen.

 

17 yaşında olan bir kızın ne yapması veya yapmaması gerektiği hakkında herkesin bir fikri olacaktır. Kendi bedeninle ne yapman gerektiğini, seçeceğin mesleği hatta olman gereken kiloyu bile onlar söyleyecekler. Daha bu yaşında hanımefendi ol diyecekler; çok yüksek sesle gülme, aşırı kilolu olup kötü gözükme ama çok da cılız olmamalısın tabii ki, güzel olman lazım yani makyaj yapmalısın ama fazla da yapma çünkü doğal durmaz. Sıfır beden olmalısın; yoksa değil misin, daha az yemelisin. Yeterince başarılı değil misin, daha fazla çalışmalısın. Yüksek sesli gülmemelisin çünkü insanlar bundan hoşlanmazlar. Küfür etmek argo konuşmak mı istedin, hayır kızlara yakışmaz. Şık giyinmelisin ama fazla kadınsı da durmamalı ya da çocuk gibi de giyinmemelisin çünkü yaşına uygun gözükmen lazım. Hep çok güzel olmalısın ve unutma asla yeterince güzel olamayacaksın; sivilcelerin, yaraların ya da mor göz altların olamamalı. Büyük beden olamazsın, sıfır beden olmalısın hatta manken gibi gözükmelisin. Fazla kiloları ve çatlakları baştan istemiyoruz zaten. Toplumumuzun senden karşılamanı beklediği çok fazla talebi var. Lütfen en kısa sürede maddeleri uygulamaya koyar mısın? Tabii ki böyle bir şey demeyeceğim sana!

 

Çünkü sen programlanabilecek bir robot ya da yazılım programı değilsin ayrıca hayattaki amacın da toplumun beklentilerini karşılamak hiç değil. Kendi istek ve ihtiyaçlarının başkalarının isteklerinin önüne geçmesine izin verme. Unutma; hayatındaki en önemli ve sonsuza kadar senin yanında olacak tek kişi sensin, içinden geldiği gibi yap, hatta “kız gibi” yap, en önemlisi fark yarat, nasıl istersen öyle yap, fikirlerini kendi ideallerini sonuna kadar savun, seni haksızlığa uğratmalarına izin verme, insanlara nazikçe yaklaş ne kadar onlar kaba ve kırıcı olsalar bile. Umarım çok güzel arkadaşlar biriktirirsin, senin ailen olurlar. Arkadaşlarımız zorlukların üstesinden gelirken en büyük dayanağımızdır, onların değerini bil ve her bulduğun vakitte onlara sevildiklerini ve değerli olduklarını hatırlat. Bazen insanların bunları duymaya ihtiyacı olabilir.

 

Hiç korkma; hayatına yüzlerce kişi girecek ve çıkacak hatta hep yanında olacağını düşündüğün insanların senden uzaklaştığını göreceksin, yollar ayrılacak, kalpler kırılacak belki de en yakın arkadaşım dediğin kişilerle bir daha asla konuşmayacaksın bile. İnsan ilişkileri hep biraz karışıktır, anlam veremezsin, bazen ne yapacağını da bilemezsin. Ancak yaşadığın her şey bütünleştiğinde seni oluşturan küçük yap-boz parçaları gibi. Yani sen o olayların tamamısın hepsinin bugün olduğun kişiyi ve aynı zamanda karakterini de oluşturmada büyük katkısı var. Her zaman olayların senin iyiliğin  daha da iyi olman için geliştiğini bilmeni isterim.

 

Bu arada insanlara göre asla yeterli olamayacaksın sadece kendin için yeterli olsan yeter. Sen ne yaparsan yap beğenmeyenler, eleştirenler, gittiğin yolda seni baltalamak isteyenler hep olacak. İşte tam da bu yüzden önüne bakmalısın, geçmişte ve hatalarında takılı kalma bilakis ben hepsinin atlattığın ve üstesinden geldiğin için seninle gurur duyuyorum! Kendine iyi bak ve asla unutma sen yeterlisin…

(Visited 40 times, 1 visits today)