Daha Fazla Yol Yapmak Trafik Sıkışıklığına Çözüm müdür?

Günümüzde motorlu araç kullanım oranı oldukça yüksek ve artmaya devam ediyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da yolların kapasitesi bu kadar fazla aracı kaldırmamaya başladı. Bazılarına göre bu sorunun çözümü daha çok yol yapmak. Peki daha fazla yol yapmak bu sorunu çözer mi?

Öncelikle daha fazla yol yapmanın ilk başta trafiği rahatlatacağı kesin. Fakat yol yapmanın da getirdiği başka sıkıntılar var. Örneğin yol yapmak için belli bir alan gerekiyor ki zaten trafiğin sorun olduğu bölgelerde alan bulmak normal bölgelere kıyasla çok daha zor. Ayrıca şehrin altyapısının da bu yollara uygun olması gerekiyor. Bunların yarı sıra yol yapmanın birçok masrafı da var. Ayrıca bu yeni yapılan yolların trafik sıkışıklığına kesin bir çözüm olacağı söylenemez. Çünkü artan nüfus sebebiyle motorlu taşıtlar daha da artacak. Bu sebepten daha fazla yol yapmak trafik sıkışıklığına kesin bir çözüm oluşturmayacaktır aksine araç kullanımını daha da teşvik edecek ve sorunun içinden çıkılması daha da zor bir hal alacaktır.

Trafik sıkışıklığının çözümü yolları arttırmak değil, motorlu taşıt sayısını azaltmak. Çünkü araç sayısı azalırsa daha fazla yola gerek kalmaz ve trafik kendiliğinden rahatlar. Araç sayısını azaltmanın yolu da toplu taşımayı geliştirmekten ve toplu taşımaya ayrıcalık tanımaktan geçiyor. Örneğin yollardaki bir şerit yalnızca toplu taşımaya ayrılabilir. Toplu taşımaya talep arttıkça bu şeritlerin sayısı ikiye çıkarılabilir. Bu sayede toplu taşıma daha da yaygınlaşır veya metro sayısı ve rayları arttırılabilir. Çünkü metrolar yeraltından gittiği için yolla gerek duymayacaktır ve yeryüzündeki ulaşım araçlarından çok daha hızlı ve düzenli olacaktır. Bu sayede araçların yaydığı karbondioksit miktarı azalır, benzine talep azalır ki bu durum milli ekonomiye katkı sağlar, ayrıca toplu taşıma bireysel ulaşım yollarından daha ucuz olduğu için aile ekonomisine de katkı sağlar.

Sonuç olarak trafik sıkışıklığını çözmek için daha çok yol yapmak, yangına körükle gitmektir. Trafik sıkışıklığını çözecek etkili ve kalıcı çözüm toplu taşımanın yaygınlaştırılmasıdır. Toplu taşıma ülkeye ve bireye birçok fayda sağlayacak ve trafik sıkışıklığı sorununu çözecektir. Bu sayede daha çok yol yapmak yerine mevcut yollara bakım yapmak yeterli olacaktır.

(Visited 77 times, 1 visits today)