Daha Gökçe Bir Dünya İçin

   Dünya’nın bir gün yaşanamaz hale gelecek olması herkesin bildiği bir gerçek. Bu konu hakkında bilmediğimiz tek şey bunun tam olarak ne şekilde gerçekleşeceği ve ne zaman olacağı. Belki bir meteor, belki de küresel ısınma, belki bir güneş patlaması, bilmiyoruz. Aslında üzerinde düşünülmesi ve kaygılanılması gereken şey, bu gerçekle yüzleşen insanlığın ne yapacağı, ne yapabileceği ya da bir şey yapıp yapamayacağıdır. Dünyanın yaşanamaz bir hale gelecek olmasının sebebi insanlardır. Ve bunu düzeltebilecek olanlar da insanlardır. Ve bunu düzeltmemiz gerekir. Günlük hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle başlayarak daha yeşil bir dünyaya, daha sağlıklı bir hayata kavuşabiliriz.

   Dünyamızı daha da yaşanabilir hale getirmek aslında sandığımız kadar zor değildir. Dünyamızda bir sürü sorun var. Ve bunu nasıl düzeltebileceğimizi bilmemiz lazım. Hava kirliliği birçok birçok hastalığa neden olarak canlıların en büyük tehdididir. Hava kirliliğini önlemek için toplu taşıma araçları bize yardımcı olabilir. Bu hem trafiği hem kirli havayı azaltır. Hem de zamandan kazanılır. Bir de havadan. Çevre kirliliği de hava kirliliği gibi canlılara büyük bir tehdittir. Çevre kirliliği birçok hayvanlarının neslinin tükenmesinin nedenidir. Bunun için Dünyamızı kirletmemeliyiz. Dünyamızı kirletmemek için ise ilk önce kendimizi sonra da başkalarını uyarmalıyız. Geri dönüşüm de Dünyamıza, doğamıza, canlılarımıza yardımcı olur. Bu şekilde doğaya daha az zarar veririz. Ağaç dikmek ise en önemli unsurlardandır. Bitkiler bizim yaşam kaynağımızdır. Bitkiler olmazsa fotosentez, fotosentez olmazsa oksijen, oksijen olmazsa da bizler olmayız. Oksijen bizim yaşamımız için en önemli kaynaklardan biridir. Bu konuda ağaçlar bize yardımcı oluyor. Plastik, pil kullanımını da azaltmalıyız. Plastikler de dünyamıza büyük bir tehdittir. Plastiklerin kullamını azaltmamız, geri dönüştürmemiz lazım. Piller de aynı plastikler gibidir. Piller için ise şarj edilebilir piller kullanmamız lazım.

   Aslına bakılırsa bunlar zor şeyler değil. Bu küçük değişikliklerle Dünyamızı daha yaşanabilir ve daha da yeşil bir hale getirebiliriz. İşte dünya o zaman daha güzel bir yer olurdu. Ve bunun için çok uzakta değiliz. Dünyamız için günlük hayatımızda küçük değişiklikler yapabiliriz. Bu değişiklikler ise kolay şeyler. Bunun için hemen başlamalı ve çevremizdeki insanları bilgilendirmeliyiz. Hayvanlar, bitkiler ve kendi yaşamımızı ve dünyamızı daha gökçe bir yer yapabilmek aslında çok kolay, sadece bir yerden başlamak lazım.

  

(Visited 47 times, 1 visits today)