DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN BENİM SORUMLUKLARIM VAR

Daha güzel bir dünyada yaşamak için benim ve arkadaşlarımın da yapabileceği bir çok şey vardır. Herkes dünyanın daha güzel bir yer olması için katkıda bulunabilir.

Biz küçükler dünyayı, insanları, ailemizi, çevremizi ve bütün canlıları sevmeli, dünyada yaşayan her canlının bir hakkı olduğunu bilmeli ve hiçbir şeye zarar vermemeliyiz.

Dünyada yaşayan hayvanlar ve bitkiler hakkında önce kendimiz bilgi sahibi olmalı, sonra arkadaşlarımızı bunlar hakkında bilgilendirmeliyiz. Doğayı korumalı ve doğanın bizlerin gelişimindeki önemini arkadaşlarımıza anlatarak dünyaya katkıda bulunabiliriz

Dünyayı korumak için bildiklerimizi uygulamak da, uymayanları uyarmak da çok önemlidir.

Örneğin bir bitkiye zarar veren arkadaşımı, yere çöp atan bir ablayı, hayvanlara zarar veren, şiddet uygulayan  büyüklerimizi gördüğümüz zaman “Üzgünüm, seni uyarmak zorundayım  ” diyerek ilk önce uyarmalıyız.

Ancak uyarılarımıza rağmen hala aynı yanlış davranışı devam eder ise o zaman da “Üzgünüm bunu yapmak zorundayım” diyerek büyüklerimizden (Ailemizden,öğretmenimizden,yetkililerden) talep ederek daha güzel bir dünyada yaşamak için küçük bir birey olarak sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

Hiç unutmayalım ki bir insan bütün dünyaya sevgi getirebilir. Her şeyi çok daha güzel yapabiliriz.

Sevgiler

(Visited 390 times, 1 visits today)