Daha İyi Hissetmek İçin

Şu günlerde 7’den 70’e herkes hayatın yaşattığı stresten muzdarip. Stresli bir yaşamın peşinden sağlıksız bir beden ve kendini kötü hisseden insanlar getiriyor. Okulda, evde işde herkes bir olaya takmış kafasını. Mutlu olan yok.

Peki ne yapacağız? Her şeyin kendi kendine düzelmesini mi bekleyeceğiz? Elbette hayır! Sadece küçük şeyler de olsa bir yerden başlamak gerek. Yapmanızın size asla zarar vermeyeceği fakat fayda sağlayacağı 7 madde seçtim. Umarım mutsuz günlerinizde yardımcı olur.

1 – Kendi Kendinize Konuşun.

Geçin aynanın karşısına ya da bir kamerayla kayıt yapmaya başlayın. İçinizden ne geçiyorsa söyleyin. İçinizden ne geçiyorsa yapın.

2 – Rahat Bir Bölge Hazırlayın.

Kendinize kendinizi rahat ve güvende hissedebileceğiniz bir alan oluşturun. Mesela, kitap okumayı seven birisiyseniz bir kitaplığın yanında ya da film izlemeyi seviyorsanız bir projeksiyon makinesi alarak kurabileceğin bir yeriniz olsun. Yumuşak koltuklar ya da geniş, rahat minderler ile kendinizi rahatlatıp mutlu etmeye çalışın.

3 – Sosyal Medyadan Yararlanın.

Dozajını kaçırmadığınız sürece sosyal medya yararlı bir mecra olabilir. Komik fotoğraflara bakın ya da motivasyon verici videolar izleyerek moralinizi düzeltin.

4 – Affetmeyi Öğrenin.

Öncelikle kendiniz için bunu yapın. Yaptığınız her hatada kendinizi suçlamayın. Affetmek en büyük erdemdir sonuçta.

Amerikalı oyuncu, yönetmen ve bir yazar olan George Orson Welles demiş ki, “Affetmek için iki kişilik erdem lazım, hem onu affetmek, hem de onu affettiği için kendini affetmek.”. Bence çok haklı bir söz. Sonuçta birini ya da bir şeyi affetmek için kendimizden es veriyoruz.

5 – Minimalist Olun

Hayatınızdaki veya evinizdeki gereksiz düşünceler, eşyalar ya da insanlar moralinizi bozuyor olabilir.  Bu işe şunları yaparak başlayabilirsiniz;

Evinizi dağınıklıktan arındırın,

Çantanızdaki fazlalıklardan kurtulun,

Alanları küçültün,

İhtiyacınız olan ya da olmayan şeylerin bir listesini hazırlayın,

Marketteyken fazla yiyecek satın almayın.

6 – Geleceğe Dair Küçük Hedefler Koyun.

Büyük hayaller kurmayın. Bu sizde başaramama kaygısını oluşturabilir. Eğer Küçük Hedefler koyarsanız bunu yaparak hedefinize ulaştığınızda mutlu olacağınız için küçük şeyler de bir süre sonra sizi kolay kolay mutlu edecektir.

7 – Egzersiz Yapın.

Özellikle gelişen teknolojinin hayatımızı bu kadar kolaylaştırmasının sonucu olarak açıkcası artık biraz hantallaştık. Yürüyüşe çıkamadığım günlerde kendimi mutsuz ve halsiz hissediyorum. Fakat dışarı çıkıp biraz hareket ettiğimde daha zinde ve enerjik hissediyorum. Günde 5 dakikalık egzersizlerle başlayabilirsiniz

BONUS;

Belki bu kanaldaki videolar gününüzü mutlu bir hale getirebilir: FailArmy

Kaynaklarım;

  • https://hbr.org/2018/11/what-kind-of-happiness-do-people-value-most
  • https://onedio.com/haber/15-adimda-oz-sayginizi-arttirabilir-ve-kendinizi-daha-iyi-hissedebilirsiniz-359434
  • https://sagligabiradim.com
  • http://theconversation.com/true-happiness-isnt-about-being-happy-all-the-time-88600
(Visited 51 times, 1 visits today)