DAHA İYİ HİSSETMEK İÇİN

Bu içi dolu Yerküre’ye bir kere geldiğimizin farkında olmadığımızdan kaynaklanıyor bu melankoli, bu ısrarcı hüzün.Siz daha önce bir insanın manava gidip iki kg mutluluk istediğini gördünüz mü? Ya da bir kadının mağazadan bu mutluluğun,pozitifliğin bir beden büyüğü var mı diye sorduğunu hiç duydunuz mu ? Duymadınız,görmediniz.Peki kendimizi nasıl daha iyi, mutlu hissedebiliriz?

Kendinle vakit geçir klişesini çok duymuş olabilirsiniz.Belki de çok duyduğunuzdan, size çok sıradan geldiğinden kendinizle  vakit geçirmenin ne kadar faydalı olduğunu unuttunuz.Bazılarımız işe, bazılarımız okula veya kimisi üniversiteye gidiyor.Hayatımızdaki yoğunluğu bahane edip okuduğumuz kitabı yarım bırakıp veya sevdiğimiz yönetmenin yeni filmini izlemeye gitmiyoruz.Buna zamanımızın olmadığını düşünerek bahane üretiyoruz.İşte tam da bu anda daha iyi hissetmek için, moral depolamak için eğlendiğimiz,bize keyif veren aktiviteleri ertelememeliyiz.

Gönüllü olun.Sevmeye,yaşamaya,hissetmeye,koşmaya,maceradan maceraya atlamaya gönüllü olun.Kendinize farklı bir haftasonu yaratın.Rutininizi bozun.Mesela cumartesi öğlene kadar uyuyacağınıza erkenden kalkın, kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın ve mama torbalarıyla,battaniyelerle hayvan barınağına doğru yol alın.Karşılıksız seven o hayvanlarla vakit geçirmek sizin için terapi gibi olacaktır.

Spora başlayın.Bırakın artık bu üşengeçliği.Bu tembellikle ilerleyemezsiniz.Spor sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olur,yaşam kalitenizi arttırmaya ve geliştirmeye yardımcı olur.

Çocukluğumuzdan bu yana sürekli başkalarıyla karşılaştırılıyoruz.Ne yazık ki bunu biz kendimize de yapıyoruz.Herkesin birbirinden farklı olduğunu bildiğimiz halde bunu  ısrarla yapmaya devam ediyoruz.Şartlar farklıyken kendimizi başkasıyla karşılaştırarak kendimizi zorlu ve derin bir çıkmaza sürüklemiş oluruz.Kendimizi başkalarıyla kıyaslayıp gereksiz yere üzülmemeliyiz.

Başarılı insanların sözlerinden oluşan küçük bir not defteri tasarlayabiliriz.Böylece gün içinde bize ilham veren sözlerle daha motive bir şekilde, kendimizi daha iyi,enerjik hissederek günü, anı yaşayabiliriz. Bazı başarılı insanların sözleri:

“Batan güneş için ağlamayın; yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin.” -Dale Camegie

“Başarı azim gerektirir. Azim ise irade. Bazı hedefler başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı, başarısız olma korkusunu yenebilmektir.” -Paul Sweeney

“Başarı, bir yanlıştan diğerine hevesle gidebilmektir!” Winston Churchhill

“Istatistikler ne derse desin. Her durumda başarıya giden bir yol vardır.” – Bemard Segel

Evinizi veya odanızı yeniden dekore edin.Ev veya yatak odası insanların zamanının çoğunu geçirdiği yerdir.Kendi zevkinize göre döşemek, tasarlamak o odaya girdiğiniz an enerjinizi yükseltecektir. 

Yogaya, meditasyona, başlayarak doğru nefes almayı öğrenebilirsiniz.Meditasyon kişinin kendine, bedenine, ruhuna verebileceği en değerli hediyedir.Sizi stresten uzak tutarak,daha keyifli bir yaşama doğru sizi yolculuğa çıkarır.

Bedenimizi,ruhumuzu kısacası bizi besleyen,bize pozitif enerji veren aktivitelerde yer alarak kendimizi daha iyi hissedebilir, hayatımızı daha keyifli bir hale getirebiliriz.

 

(Visited 106 times, 1 visits today)