Daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler

Yaşadığımız bazı günler öbürlerine kıyasla daha kötü geçebilir. Bazı günler olur, hayatımıza, yaşadığımız her saniyeye lanet eder, sadece sıcacık yatağımıza yatıp o günün sona ermesini beklemek ve uyumak isteriz. Böyle anların yaşanması herkes için gayet normaldir ancak bazı insanlar kötü geçen günlerini bile iyi değerlendirmenin yolunu bulmuşlardır. Peki bu insanlar bardağın dolu tarafını görmeyi ve böyle zamanlarda ayakta kalmayı nasıl başarıyorlar?

Pozitif düşünmek aslında bu süreci en kolay atlatmanızı sağlayacak en önemli şeydir. Biliyorum, her daim pozitif düşünmek çok zor bir eylemdir ancak şimdi söyleyeceğim şeyleri yaparak hayatınızı bir nebze daha kolaylaştırabilirsiniz.

Öncelikle kendinize güvenin. Ne olursa olsun kendinize güvenmek zorundasınız çünkü eğer siz güvenmezseniz kimse sizin yerinize bunu yapmaz. Kendinizi motive etmeye çalışın. Herkesin yapabildiği bir şeyi siz de yapabilirsiniz veya kimsenin yapamadığı bir şeyi yapıp bir farklılık yaratabilirsiniz. Kendinize bunu yapabilecek tek kişi sizsiniz. Başkalarının sizi motive etmelerini beklemeden harekete geçin.

İstemek de kendinizi motive etmenin bir şeklidir ancak aşırıya kaçmamak gerekir bu yüzden gereğinden fazla istemeyin. Bazı şeyleri gereğinden fazla istemek motive edici görünse bile sizin hırs yapmanıza sebep olur. Ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşamadığınız zaman size daha çok zarar verir. Elde edemezseniz elde edememiş olursunuz, kendinize başka hedefler belirleyip hayatınıza kaldığınız yerden devam edin bu noktada.

Çok fazla düşünmeyin. Hayatınızda sizi üzen sizin kalbinizi kıran şeyler hakkında düşünmek sizi çıkmaza sokan diğer faktörlerden birisidir. Size kesinlikle düşünmeyin demiyorum ancak konu üzerinde devamlı olarak düşünmek sizi yoran ve içinizde oturan öküzün kalkmamasına sebep olan şeydir. Bir ayrılık sonucunda veya herhangi bir hüsran sonucunda düşünmeniz gereken şey neden bittiği veya keşke bitmemesi gerektiği değil yaşadığınız o güzel anıların sonsuza kadar sizinle birlikte olacağını unutmamanız olmalıdır. Unutmayın ki zamanla geçmeyecek üzüntü yoktur, o öküz er ya da geç kalkar ve siz her şeyi atlatırsınız.

Kaybetmenin hayatın bir parçası olduğunu öğrenin. Hayatta her daim kazanamazsınız bazen de kaybetmeniz gerekir. İlk kaybettiğiniz anda pes etmek yerine yeni sulara yelken açabilirsiniz. Yeni şeyler denemek her zaman eskiye takılıp kalmaktan daha iyidir. Kendinize yepyeni bir sayfa açıp yeni bir yol çizebilirsiniz. Geçmişte yaşamayın. Yeni her zaman daha iyidir. (Tamam belki her zaman değil ama çoğunlukla daha iyidir.)

İyi ve kalıcı dostlar edinin. Arkadaş çevresi her yaşta önemlidir. Sizi etkileyen size yardım eden insanlar olmalıdır arkadaşlarınız. Zor zamanlarınızda yanınızda olan insanlarla dost olun. Bazen sadece sarılmak bile yardım etmek sayılabilir ve sizi düşündükleri anlamına gelebilir. O yüzden sizi düşünmeyen, size değer vermeyen ve size yalan söylemeyen insanlarla arkadaşlık yapın. Size değer verdiğini hissettiğiniz insanlar sizi hayatta tutarlar bu yüzden onları asla bırakmamaya gayret edin.

Bu insanları bırakmamak için de söyleyeceğiniz şeyleri iki kere düşünün. Karşınızdaki insanın da kalbi olduğunu ve duygularını incitmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hayatınızda sizin için önemli olan insanlara bunu hissettirin. Sadece söylemekle değil davranışlarınızla ve sözlerinizle hayatınızdaki insanlara onları sevdiğinizi hissettirin. Kurduğunuz cümleleri seçin ki üzülmesinler. Dürüst olun asla yalan söylemeyin. Böylelikle hem onları mutlu etmiş olursunuz hem de siz mutlu olursunuz.

Son olarak kendinizi sevin. Kendinizi sevmeyi en yakın zamanda öğrenmelisiniz. Kendinizi sevmezseniz mutlu olamazsınız. İnanın bana siz gerçekten güzel veya yakışıklısınız. Kendinizi beğenmiyor olabilirsiniz ama sizi beğenen illaki birileri var dışarıda bir yerlerde ancak bunu size söyleyecek cesaretleri yok. Eğer iyi kalpli bir insan olduğunuz sürece kendinizi sevmemenizi gerektirecek hiçbir şey yoktur. Bu dünyada istediğiniz insan olabilirsiniz ancak istemediğiniz bir insan gibi davranmak hem yorucu hem de yıpratıcıdır ve sizin kendinizi sevmemenizin en büyük nedenlerinden birisidir. Bu yüzden kendiniz olduğunuzdan emin olun. Böylelikle hayatınız çok daha kolaylaşacaktır.

Özet olarak, olmayan şeylerin peşinden gitmeyin, zorlamayın. Boşa kürek çekmenin anlamsız olduğunu fark edin. Hayattan zevk almaya çalışın kötü zamanda da iyi zamanda da. Yediğiniz yemekten gezdiğiniz yerlerden haz alın. Her gün uyanıp alarmınızı kapattığınızda küfretmeyin, unutmayın ki kötü olan pazartesi değildir yaptığınız iştir. Zevk aldığınız işi yapın, hayatta her şey para değildir. Ve unutmayın, bazen sevmek yetmeyebilir, birlikte güzel değilseniz olmamanız daha iyidir.

 

(Visited 57 times, 1 visits today)