DAHA KATI YASALAR DAHA BARIŞÇIL BİR DÜNYAYA MI YOKSA DAHA FAZLA SUÇA MI YOL AÇAR

Bence daha katı yasalar daha fazla suça yol açar. Nedenleri:
1.İnsan beyni ne yasaklanırsa onu yapmaya daha meyillidir.
2.Daha katı yasalar insanları çekingen yapar ve bunun sonucunda insanlar daha fazla suç işlemeye daha meyilli olur.
3.Suç işlemeden önce eğitim verilirse bu tip yasalara gerek kalmaz.
Farklı bir bakış açısıyla bu konuya bakarsak barışçıl bir dünyaya yol açma ihtimali de olabilir. Nedenleri:
1.İnsanlar daha çekingen olacağı için suç işleme eğilimi pek olmayabilir.
2.Eğer eğitimin zorunlu olması üzerine bir yasa çıkarsa insanlar daha bilinçlenecek ve suç işleme olasılıkları düşecektir.
Bir örnekle devam edelim bu konuya, eğitim ilkokuldan üniversiteye kadar zorunlu kılınırsa insanlar daha aydınlanacaktır bilgi alanında. Hatta bu bilgilerle birlikte bir bilinç oluşacaktır.
Başka bir örnek vermek gerekirse, maalesef Türkiye’de son dönemlerde fazlaca kadın cinayeti oluyor. Eğer ağır bir cezası olursa, yani ömür boyu hapis gibi bir cezası olursa insanlar hapse girmemek adına cinayet işlemeyecektir.
Bir örnek daha vermek istiyorum, yine maalesef Türkiye’de fazlaca hayvana şiddet var. Eğer ömür boyu hapis gibi bir cezası olursa kimse hayvanlara şiddet uygulamayacaktır.
Son bir örnekle bu düşünceyi desteklemek istiyorum. Tabi ki yine Türkiye’de trafikte insanların hayatını tehlikeye atan kişiler var. Bu kişiler kırmızı ışıkta geçen, makas atan ve hız yapan kişilerdir. Eğer bu kişilere katı bir yasa konulursa bu kişiler bunları yapmaya cesaret edemeyeceklerdir.

(Visited 75 times, 1 visits today)