DAHA KATI YASALAR MI?

Her ülkenin bir yasası yani bir işleyiş biçimi, o ülkede gerçekleşen farklı olaylara karşı verilen tepkisi, yani bir ödülü veya bir cezası vardır. Aslında yasa dediğimiz şey budur. Tabi ki çok daha geniş kollara ayrılır. Şu an ülkemizdeki yasaların işleyişine bakınca ben şahsen çok yeterli ve göz korkutucu olduğunu düşünmüyorum. Evet yasalar göz korkutucu ve katı olmalıdır, olmak zorundadır. Çünkü şu an ülkemizde ailecek herhangi sıradan bir akşam, yemek yerken televizyonu açıp haberlere bir bakalım diyip haberleri açtığımız zaman, herhangi bir kadın cinayetiyle veya saldırıya uğramış bir insanla karşılaşmamız an meselesi. Şu sıralar bu tarz şeyleri daha çok duyuyorum televizyonda. Muhakkak herkes en az bir kere bu tarz olaylara şahit oluyor veya en az bir kere bunu haberlerde görüyordur. Geçenlerde bir sokak röportajı izledim. Bir kadın işten eve dönmeye korktuğunu çünkü işten akşam 21:00 de çıktığını söyledi. Bence bir ülkede bunlarla karşılaşılması pek normal bir durum değil. Bu yüzden yasalar katılaştırılmalı hatta insanların bir suç işlerken iki kere düşünmelerini sağlayacak kadar katılaştırılmalı. Çünkü bizim ülkemizde bu tarz olaylar artık fazlasıyla artmaya başladı.

Peki o zaman birazda hangi yasalar ne kadar katılaştırılmalı ile ilgili konuşalım. Eğer ki gerçekten kişi ağır bir suç işlemişse en az yirmi yıl cezayla başlamalı. Örneğin suç işleyen kişi para cezasıyla işlediği suçtan kurtuluyorsa, bu suçu tekrar işleme olasılığı yüksek çünkü verilen cezanın bir caydırıcılığı olmuyor. Bu nedenle doğru bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Bir insanın hayatına kastetmiş olan bir insanın, birkaç bin lira vererek yine başka bir insanın hayatına kastetme olasılığı var. Hangi parasal değer bir insanın canından daha değerli olabilir ki. Peki neden en az 20 yıl. Çünkü bu süre yasal olmayan bir işe karışacak insanın gözünü korkutmak için yeterli bir süre. Üstelik paranın bile onu kurtaramayacağını bilirse. Zaten dürüst iyi bir insan kendini bilir ve bu yaptırımları dikkate alır, bir kişiye herhangi bir girişimde bulunurken düşünür. Birçok insanın canına kastetmiş ve onların canını riske atmayı göze alan bir kişi verilecek cezayı da göze alıyor bilinciyle hareket eder. Birçok iyi insanın hayatındansa bir tane kötü insanın hayatı eşit olabilir mi?

Tüm bu söylediklerimi dikkate alırsak bir ülkede kanunlar yeterli derecede katı olmalı ve bu kanunlar uygulanmalı ki, o ülkedeki adalet ve huzur sağlanabilsin.

(Visited 9 times, 1 visits today)