Daha kolay değil midir elindekini korumak?

Farklı bir gezegende yaşamak… Genelde bilim kurgu filmlerinin konusunu olsa da insanlar tarafından bir kaçış yolu olabileceği düşünülüyor. Peki bu kaçışa neden ihtiyacımız var?

Dünya içinde sayamayacağımız kadar çok güzellik bulunduruyor. Ama her şeyden önce her canlının yaşam şartlarına uygun bir ortam sağlıyor. Her özelliği yaşam için gerekli ve türünün tek örneği. Dünyamız her ne kadar yaşam için en uygun alan olsa da zaman içinde insanlık her zaman yaptığı gibi dünyanın kaynaklarını gün geçtikçe daha da tüketiyor ve geri dönülmesi imkansız bir noktaya getiriyor ekosistemimizi. Olay sadece kaynaklardan da ibaret değil, yaptığımız neredeyse her eylem kurulu bu mükemmel düzeni bozuyor. Daha acı olan ise insanlığın bozulan düzenin farkında olması ve bu konuda hiç bir gerekli eylemin alınmadan kurtuluşun gerçekleşme ihtimali bile belli olmayan bir hayale bağlanması.

Peki bu kadar yakınıyoruz bozulan düzenden, bu düzeni bozan eylemlerimiz ve başlıca sorunlarımız neler? Aslında bakıldığında hepimize bu sorunlar okulda olsun, televizyonda olsun, kitaplarda olsun bir şekilde bahsedildi ve hepimiz haberdarız bu problemlerden. Hepimiz dinledik küresel ısınma neden oluyor ya da hangi hareketlerimiz küresel ısınma, iklim değişikliği gibi sorunlara yer açıyor ya da bunu değiştirmek için neler yapabiliriz biliyoruz. Evet öğrendik bunları öğrenmesine ama ne kadarımız bunları bildiği halde uygulamaya geçirdi ya da ne kadarımız yanlış yapılan davranışları görünce diğerlerini uyardı? İşte burada iş değişiyor çünkü bunu yapan insan sayısı yok denecek kadar az ve sırf bu yüzden bu noktadayız. Yani dünyanın bu noktaya geliş sebebi sorunlardan bihaber olamamız değil bu sorunları yeterince ciddiye almayıp bir hayale inanmamız.

Evet, belki bundan yüzyıllar sonrasında başka bir gezegende yaşamak mümkün olacak fakat biliyoruz ki şu an elimizde olan imkanlarla bu imkansız ve yakın zamanda da teknolojiyi o kadar geliştirmek ya da çılgın miktarlarda yakıt harcayan uzay gemileri için yeterli bir kaynak bulmak mümkün olmayacak. Başka bir engel ise Güneş sisteminde, Dünya dışındaki gezegenlerin hiçbirinde rahat bir nefes almanızı sağlayacak koşullara bulunmuyor. Tabi ki bunların hiçbiri bu alanda çalışmayı bırakmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü zamanın neler getireceğini bilemeyiz. Fakat sadece ihtimaller dahilinde bulunan bir kurtuluşa inanıp gezegenimizi, ekosistemimizi, yaşamımızı da tehlikeye atamayız.

Ayrıca daha kolay değil midir elindekini korumak? Yeni yollar aramak ve bu yollara kaynak oluşturmak emin olun ki daha sıkıntılı ve zor.

Belki, gezegenimizi kurtarmak için çok geç kaldık artık ne yaparsak nafile diye düşünebilirsiniz ama durum böyle değil. Hiç bir şey için geç değil. Belki dünyayı eski haline döndüremeyiz ama elimizden gelen her şeyi yaparsak yaşanabilir ve sürdürülebilir bir habitatı korumaya devam edebilir ve bütün bu süreçleri yavaşlattıktan sonra geri çevirmeye çalışabiliriz.

Bu amaçların hiç birini gerçekleştirmek kolay olmayacak fakat hep birlikte çalışırsak ve elimizde olanı korumaya çalışırsak önümüzde hiç bir engel yok.

(Visited 2 times, 1 visits today)