Daha Sessiz Ankara

Günlük hayatımızda inşaat sesleri, trafik gürültüsü ve bunlara benzer rahatsızlık verici sesler duyarız. Peki bunların bizim üzerimizdeki etkisi nedir ve bu sesler nasıl önlenebilir?

 

Gürültü Kirliliği Nedir?

Gürültü kirliliği bir ortamdaki sesin insan aktiviteleri sonucunda yükselmesine denir. Ses kirliliği şehirlerde helikopter, inşaat, sanayi, trafik, korna, siren vb. kaynaklardan oluşur.

Gürültü kirliliği oluşturabilecek kadar yüksek sesler 9. yy’de Çinlilerin madencilik ve savaş için barut kullanması ile başlamış olabilir. Ancak buhar makinalarının keşfi ve genel olarak sanayi inkılabından sonra artan sanayileşme ve araç gürültüsü kirliliğinin başlangıcı sayılır.

Istanbul among world's top 5 cities most impacted by traffic | Daily Sabah

Gürültü Kirliliği İnsanları Nasıl Etkiler?

İnsanlar fazla gürültüye maruz kalmaktan kalıcı veya geçici duyma sorunu yaşayabilir. Bunun yanında orta derecede gürültü kronik stres, uyku sorunları, iş verimliliğinde azalma, artan kalp krizi riskine sebep olabilir.

 

Gürültü Kirliliğinin Önüne Nasıl Geçebiliriz?

Benzinli arabalara göre çok daha sessiz olan elektrikli arabalara geçiş yapılması ve geçişin kolaylaştırılması için vergi yükümlülüklerinin azaltılması, bunun yanında önlenemeyen yol sesi için şehirlerde yol kenarlarına ağaçlandırma yapılması, şehirler arası yollarda ve otobanlarda ise yol kenarlarına ses bariyerleri yapılması trafik sesini azaltabilir. Şehirde sadece yaya ve bisikletçiler için özel yollar yapılması bunun yanında ucuz ve geniş bir toplu taşıma ağı yapılması araba kullanımını ve sonucunda trafik sesini azaltır.

Kamyonlardan kaynaklanan sesi azaltmak için, kamyonların şehir merkezlerine girişleri belli saat ve günler haricinde kısıtlanabilir. Acil araçlarının siren seslerini azaltmak amacı ile ise genellikle sıkışık ve fazla kullanılan yollara acil ve toplu taşıma araçlarının kullanacağı şeritler işaretlenebilir.

Çarpık ve plansız kentleşme sebebi ile şehir içerisinde kalan sanayi alanları şehir dışında belirlenecek alanlara taşınabilir, bu şehirdeki sesi ve aynı zamanda hava kirliliğini azaltır. İnşaat alanlarındaki çalışmalar hafta içi saat 9 ve 17 arasında olmak üzere kısıtlanabilir.

Evlerde ses kirliliğinin önlenmesi için evin dışında ses yalıtımı yapılması ve çit inşa edilmesi ev içinde ise halı, perde gibi sesi emici ve yankı önleyici önlemler alınması ev içerisinde sesi azaltır. Aynı zamanda evde yüksek sesle müzik dinlemek veya süpürge yapmak gibi çok gürültülü aktiviteleri gündüz yapmak ve gerekmiyor ise yapmamak komşularımızın evindeki sesi azaltır.

Konserler ve gürültülü eğlence etkinlikleri saat 22’den sonra seslerini kısmalı veya bitmeli. Bunun yanında ezan sesi de azaltılabilir. Kişisel olarak ses azaltan kulaklıklar veya kulak tıkaçları kullanabiliriz.

 

Kaynaklar:

Current Biology Magazini https://www.cell.com/current-biology/pdf/S0960-9822(19)30863-2.pdf

Government of the Netherlands https://www.government.nl/topics/environment/noise-nuisance/noise-pollution-from-roads

Perfect Pollucan Services https://www.ppsthane.com/blog/how-to-reduce-noise-pollution

Kapak Fotoğrafı https://serraakustik.net/gurultu-kirliligi-nedir/

Fotoğraf https://www.dailysabah.com/turkey/istanbul/istanbul-among-worlds-top-5-cities-most-impacted-by-traffic

 

(Visited 59 times, 1 visits today)