Daha Sessiz Bir Dünya

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran iki belirgin özellik vardır: Düşünebilme ve konuşabilme. Her insan düşüncesini paylaştıkça yeni fikirler öğrenir ve yeni fikirler verir. Bilge olan insanlardan bu beklenir, insanlarla her türlü fikri paylaşması. Öyleyse neden bu dünyada en çok konuşan kişiler bilgeler değildir?

Stephen Hawking “Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.” demiştir. Peki neden böyle bir sonuca vardı? Sonuçta herkesin konuşma hakkı var, tıpkı fikrini savunmaya hakkı olduğu gibi. Bunun en belirgin sebebi aslında gözümüzün önündedir ve geçmişimize bakarak cevabı bulabiliriz. Örneğin Galileo Galilei, Dünya’nın merkez olmadığını ve diğer gezegenler gibi Güneş’in etrafında döndüğü fikrini paylaşınca herkes ona güldü. Tabii bu en iyi tepkiydi çünkü diğer insanlar onun yalan söylediğini, onları kandırmak istediğini düşündü ve ölmesi gerektiğine inandılar.

Bu olay bir tek Galileo zamanında yaşanmadı, maalesef. Aklınıza gelebilecek her bilim insanı aynı sorunla yüzleşti, kimisi bu sebepten yaşamını yitirdi. Aslında sadece bilim insanları değil herkes bu sorunla her gün yüzleşiyor.

Örneğin sevdiğiniz sanatçı hakkında arkadaşınıza bir şey söylediniz ancak sizden başka o sanatçıyı seven yok. Dışlanmış hissetmemek için sanki şarkıcı dinlediğiniz birisi değilmiş de öylesine duyduğunuz gibi biriymiş gibi konuşuyorsanız işte o zaman bu sorunlardan biriyle karşılaşıyorsunuz.

Tabii sadece bu da değil. Gelecekte ön plana çıkmayan bir meslek yapmak istiyorsanız da size karışan ve amacınıza ulaşmayı engelleyen insanlar var etrafta. Bu artık toplumun sessiz düzeni olduğu için insanlar artık bir fikri varsa da susuyor.

Kimi insan bizi sevdiği için kimisi de gerçekten işimize çomak sokmak için bu tür yorumlar yapıyor. Çoğu insan bu yorumları eleştiri ile karıştırıyor ve aslında kendilerine gerek psikolojik gerek fiziki zarar verdiklerini görmüyorlar.

 

 

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu var: Düşünerek konuşmak. Empati yapmanın ne kadar önemli olduğu her şekilde kanıtlanmış bir düzende yaşıyorken; hala yüzyıllardan gelen sorunlardan şikayetçi olmamız, empati yapmaktan hala yoksun bir topluluk olduğumuzu gösteriyor. Bu soruna acilen çözüm bulmamız gerekiyor çünkü yalnızca kendimize olan güveni değil başkalarına olan saygı ve güvenimizi de zedeliyor.

Belki de her konuda fikri olan birisi olmak her konu hakkında yorum yapabileceğimizi kanıtlamıyor. Belki de her konuda fikri olan birisi olmak bizi bilge yapmıyor. O zaman önemli olan dünyadaki her konuyu bilmek değil bilgimizi nasıl şekillendirebilmektir. Stephen Hawking “Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.” dedi. Daha sessiz bir dünya yaratmak için öğrenin ve öğretin.

 

(Visited 22 times, 1 visits today)