Damlaya damlaya hayat olur

damlaya damlaya göl olur ile ilgili görsel sonucu

“Su hayattır” cümlesini hayatımızın her yerinde duyarız ama bu cümle ne kadar doğru? Kimileri artık yaşamın sudan değil paradan olduğunu söylüyor. Sizce bu düşünce ne kadar doğru?

İnsanlığın varoluşundan beri su önemli bir kaynak olmuştur. Eskiden evler hep ırmak yataklarının kenarlarına kurulurmuş. Bugünlerde ise sel tehlikesi yüzünden pek de tercih eden yoktur. Ülkemizde  petrol tüketiminin artması ve yurt dışından gelen ithal petrollerin kesilmesinden dolayı günlük olarak artıyor. Ama bizim de bir ülkemiz var ki petrol olmasa da ondan daha değerli bir kaynak var. Petrolün varili 80 dolar olsa da  bizim ülkemizdeki  su onlara nazaran çok daha ucuz. Arap ülkelerini düşünüz onların petrolleri var mesela Suudi Arabistan. Onların ülkesinde petrol hem ucuz hem de dışarıya ihracat ettikleri için zenginler. Bir de Suudi Arabistanda ki su fiyatlarını düşünün dışarıdan ithal ettikleri ve ülkelerinde bulunmadığı için biz de 1 tl olan su onlarda 5 tl. Bana bir seçenek sunulsa petrol mü? su mu? diye ben suyu seçerdim çünkü beni etkileyen bir Kızılderili atasözü vardır “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğun da, son balık öldüğün de; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak”. Kısa vade de düşünülse petrol çok cazip gelebilir ama gelecekte tam tersi. Artan yenilenebilen enerji kaynaklarının kullanımı ve petrolün gelecekte tükenmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Bu günlerde reklamlarda ki arabaların çoğu elektrikli. Bir de Avrupalı dev araba şirketlerinin çoğunun 2020′ den sonra dizel araba üretmeyeceği haberlere çıkmıştır. Siz bırakın araba üretmeyi Avrupa’da insanlar bisiklet almak için arabalarını satıyorlar. Üstelik geçenlerde arabaların şehir içine girmesinin yasaklanması  ile ilgili bir anket bile yapılmış. Yenilenebilir enerji kaynakları şuan da artışta ve yakında petrolün yerine bor kullanılacak  ama su biterse onun yerinin tutacak alternatif henüz keşfedilmedi. Dünyanın en iyi uzay şirketi NASA bile bir gezegende  petrol yerine su var mı diye araştırıyorlar. Çünkü bir yer de su varsa bilin ki  o yerde yaşam da vardır. Benim de petrolün daha değerli olduğuna inanan arkadaşlarımıza bir sözüm var ” su bitince petrol mü içeceksiniz”? İnsanlık 21. yüzyıla su ile gelmiştir ama petrol sadece 20. yüzyıldan beri vardır.

Sonuç olarak su ve petrol  ikisi de önemli şeylerdir birisi arabamızın gitmesini sağlarken öbürü ise bize hayat sağlıyor. Atalarımız yine yanılmamış ve demişlerdir ki ” su hayattır “.

 

 

(Visited 103 times, 1 visits today)