DAVETSİZ MİSAFİR

DAVETSİZ MİSAFİR

Doğa harikası olan Karadeniz’in en güzel şehirlerinden birisinde Ayşe adında bir kız çocuğu Büyük anne ve Büyük babasının yaşadığı şehre ailesiyle birlikte gelmiş. Samsun tertemiz havası fındık bahçeleri Yeşilırmak’ın ile her sene gezmeye doyamadığı bir yermiş etrafta insanlar farklı pek çok işlerle uğraşırlarmış, fındık toplar, kimi mısır bahçesine mısır dallarını keser, kimi ineklerini çimlerde otlatır, kimi de ırmaktan balık tutarmış. Buraların insanları çok çalışkanmış hiç boş durmazlarmış.
Bir gün Ayşe ve ailesi halasının evine doğru yola çıkmış halasının evi onlara çok uzakta bir yerdeymiş az gitmişler uz gitmişler dere tepe düz gitmişler. Ve sonunda halasının evine varmışlar. Ayşe’nin halasının evi tam 4 katlıymış. Kocaman meyve sebze bahçesi olan hayvanlarında yaşayabileceği kadar büyük bir çiftliği varmış. Burada beslenen bir sürü hayvanı varmış içinde kediler, köpekler , ördekler, tavuklar ve inekler yaşarmış. Ayşe her halasına gittiğinde hayvanlarla ilgilenmeyi ihmal etmezmiş. Çünkü hayvanları çok severmiş en çok da ahırda yaşayan küçük yeni doğmuş buzağıları sevmekten hiç kaçınmazmış. Ayşe’nin karnı acıktığı zaman büyük meyve ve sebze bahçesine girip oradan istediğini alıp yermiş. Ayşe hayvanları çok seven bir çocukmuş. Fakat kendine ait hiçbir hayvanı olmamış bu durum onu çok üzüyormuş. Annesine her seferinde bir hayvan edinmek istediğini söylüyormuş fakat annesi buna hiç müsaade etmiyormuş. Çünkü Ayşe’nin tüylere karşı alerjisi varmış Bu onun sağlığı için önemli bir şeymiş. Ayşe halasının çiftliğinde çok eğlenmiş hayvanları sevmiş sebze ve meyveler yemiş hayvanları beslemiş ve akşam saati olmuş annesi Ayşe’yi çağırıp gitme vaktinin geldiğini söylemiş hep birlikte arabalarına binip yayladaki evlerine doğru yola çıkmışlar. Yollar çok taşlı ve ormanlar yüzünden karanlıkmış bu yüzden çok dikkatli gidiyorlarmış. Evleri yaylada olduğu için Tepelere kadar çıkıyorlarmış tek bir hataları hayatlarına sebep olabilirmiş birkaç saat sonra evlerinin yoluna girmişler. Evlerinin olduğu sokağa girdiklerinde karşılarına ne çıksın küçük bir köpek yavrusu evlerinin oraya Davetsiz bir misafir gelmiş hemen Arabanın içinden inmiş. Ayşe ve köpeğe doğru yaklaşmış çok aç ve üşümüş görünüyormuş. Ayşe’nin annesi hemen arabadan inip eve girmiş ve köpekçik için hemen yiyebileceği kıvamda bir mama hazırlamış köpekçik o kadar çok acıkmış ki çabucak mamasını bitirmiş. Ayşe annesine köpeği eve alma fikrini sunmuş ama annesi gene bunu kabul etmemiş . Ayşe babasının yardımı ile birlikte köpeğe küçük bir kulübe hazırlamışlar evinin balkonunun altına bu kulübeye yerleştirmişler köpek hemen içine girmiş. O kadar yorgunmuş ki hemen uykuya Dalmış.
Ayşe’nin artık bir arkadaşı varmış canı bu yaylada hiç sıkılmayacakmış. Ayşe’nin annesi ona Ankara’ya dönene kadar Yani kendi evlerine dönene kadar köpekçik ile ilgili ne bileceğini söylemiş onları Ankara’ya döndükten sonra bu köpekçik ile anneannesi ve dedesi ilgilenecekmiş.

(Visited 47 times, 1 visits today)