Değer mi Unutmaya ?

Geçmiş , çok acımasız ve bir o kadar da şuan olduğumuz noktaya gelmemizi sağlayan , zamanında bize birçok kapı açmış ama hep daha fazlasını istediğimizden dolayı seçtiğimiz kapılardan genellikle memnun kalmadığımız , ne yaparsak yapalım değiştiremeyeceğimiz şuan olduğumuz zamandan önce yaşanan anılar bütünüdür . Teknolojik alanlarda bu geçmiş dediğimiz kavram tek bir tuşla silinebiliyor . Peki gelecekte insan zihninde de geçmişi silebilmek mümkün olursa …

  Geçmişiniz , hatırladıkça sizi karamsarlığa iten , göz yaşlarına boğulmanıza sebep olan veya içinizi yakıp kavuran sanki giderek harlanan alevlerin içine düşmüşsünüz ve kimse sizi oradan çekip çıkaramıyormuş gibi hissettiren anılarla dolu olabilir . Verdiğiniz kararlardan ya da birkaç saniyeliğine ağzınızdan kaçan , söylenmemesi gereken birkaç cümle yüzünden neredeyse her gün vicdan azabı çekebilirsiniz . Sizin için herhangi biri sayılabilecek insanların veya gerçekten değer verdiğiniz , üzülmelerini istemediğiniz insanların canlarını istemeyerek yakmış ya da kötü sonuçlara sebep olmuş olabilirsiniz . Böyle durumlarda geçmişi unutmak hiç yaşanmamış gibi silmek ve yeni doğan bir bebek misali bembeyaz , hiç karalanmamış sayfalara sahip biri olarak hayatımıza devam etmek hepimiz için çok kolay olurdu elbette . Ama onları unutmak ve onlardan kaçmak yaşanmış oldukları ve ne yaparsak yapalım eski haline gelmeyecekleri gerçeğini değiştirmiyor . Bilakis bu anılar karar anında ne yapacağımızı , yaptığımız hataları tekrarlamamamızı sağlayan , davranışlarımızı ve yapacaklarımızı şekillendiren , bizi biz yapan yaşanmışlıklardır . Eğer onları silersek benliğimizi kaybeder , tamamen başka biri olma yoluna saparız . Onları teknolojik alanlardaki mesajlarla ve fotoğraflarla bir tutmamalı , onlardan ders çıkarmalı , geçmişi değil olduğumuz anı ve geleceği düşünmeliyiz . 

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile biriktirmesi yıllarımızı alan bu anıların gelecekte gerekli teknolojik aletlerle on dakika gibi çok küçük bir zaman diliminde hiç yaşanmamışlar gibi silinebilir duruma gelebileceğini düşünüyorum . Ama umarım kimse böyle bir teknoloji geliştirme hatasına düşmez . Eğer yaparlarsa insanlar birkaç can sıkıcı anı yüzünden hayatlarının en büyük hatasını yapabilirler , bir daha asla geri alamayacağı yıllarını çöpe atmak gibi . İnsanlar hatırladıkça üzüldükleri bir anısını silmek isterken çok sevdiği ve hayatı boyunca unutmak istemediği bir anısını silebilir . Dahası sadece bir anısını silmek isterken tüm anılarını da silebilir . Teknoloji bu belli mi olur ? Ya da günün birinde çok sinirlendiği için anılarından sildiği biri gelip çok pişman olduğunu söyleyip özür dileyebilir . 

Bu hayata bir kere geliyorsunuz , ikinci bir şansınız yok . Bu yüzden biriktire bildiğiniz kadar güzel anılar biriktirin . Kötüler de bırakın bir daha aynı hataya düşmenizi engellesinler . Kısacası siz siz olun teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin anılarınızın hiçbirini gözden çıkarmayın . Onlardan ders çıkarmaya ve bir daha geri dönmeyecek bu günlerinizin tadını çıkarmaya bakın .

 

(Visited 42 times, 1 visits today)