Değerliden not

Hayal dediğimiz şey nedir sence? Bazen ulaşamayacağını bildiğin halde onu istemek mi? Yoksa olması için sadece düşündüğümüz zihinsel bir uğraş mı? Aslında hem çok basit ama bir o kadar da ulaşılmazdır hayaller. Her insan gibi kimilerine göre saçma kimilerine göre zaman kaybı olan ama benim için çoğu şeyden değerli olan hayallerim var. Eğer insan kendini huzurlu hissediyorsa hayallerine ulaşmış demektir. Beni huzurlu hissettiren çok az şey olduğunu fark ettim. Kendimi o an gerçekten ben gibi hissettiğim an… kitap,manzara ve sıcak bir kahve. O günün yorgunluğunu atabileceğim en güzel uğraştı benim için.

Çevremde bulunan herkes kitaplara olan ilgimi, Cemal Süreya’ya olan tutkumu ve beni mutlu eden tek şeyin kitaplar olduklarını bilir. Ama bu kitaplar bilinen ve herkesin elde edebileceği türlerden değildir. İşte bu kitaplardan birini daha kitaplığıma eklemek için kendimi yorgun ve yaşlanmış İstanbul’un sokaklarına atıverdim. Fakat neredeyse çevredeki bütün sahafları dolaşmıştım. Hala hiçbirinde aradığım kitap yoktu. Şansımı denemek için son baktığım dükkana bir daha girdim. Kapıyı açar açmaz sigara dumanını hissetmiştim bile. Sandalyede oturan beyaz saçlı ve sert bakışlı adam tekrar niye geldin evladım dercesine bakıyordu. O bana sormadan Cemal Süreya’nın Sevda Sözleri kitabını 1. Baskısını aradığımı tekrardan dile getirdim. Yaşlı adam hiçbir tepki vermeden arka taraftaki odaya girdi. Kapı yavaşça açıldı kapının açılmasıyla beraber gıcırtı da artıyordu. Kulağımı tırmalayan bu ses içime işlemişti. Belki de aradığım adres burasıydı diye düşünmeden edemiyordum. Adam elinde eski bir kitapla bana doğru yaklaştı ve “Sanırım aradığın kitap buna benziyor olmalı” dedi.

Kitabı alır almaz bir taksi çevirdim ve evin yolunu tuttum. Bir hayalime daha ulaşmıştım. Aylardır aradığım kitabı sonunda Taksim’in arka sokaklarındaki bir sahafta bulmuştum. Kitabı okumak için sabırsızlanıyordum. Elime sıcak kahvemi alıp balkondaki bana oturma diye yalvaran eski sandalyeme oturdum. Aynı gün büyük bir heyecanla kitabı okumaya başladım. Kitabın 23. sayfasına geldiğimde el yazısıyla yazılmış bir not buldum. Çok eski bir not olduğu kesindi ne yazdığını öğrenmek için notu açtım.

 

-“Şu an elinde tuttuğun not benim için çok önemli ve eminim senin içinde öyledir.”

-“Bu notu ilk sen açtıysan altta yazan adrese git.”

-“ Orada bana ait bu zamana kadar hiç kimsenin bilmediği ve sadece senin okuyacağın 23 tane kitap bulacaksın.”

-“Merak etme hepsini senin için imzaladım.”

-“Eğer daha fazla kitap istiyorsan pes etme ve aramaya devam et.”

-“Başka bir sahafta tekrardan görüşmek dileğiyle .”

-CEMAL SÜREYA

Şaka gibiydi o an. Dizelerine aşık olduğum adamla konuşmuştum. Diyalog olmasa da o benimle konuşmuştu. Hayaller aslında hiç bitmez. Sadece yeni hayaller eski hayallerin yerini alır.

 

 

 

(Visited 154 times, 1 visits today)