Değişen Dünya

Dünyamız günden güne kirlenmeye, artık yaşanılması için büyük eforlar sarf etmemiz gereken bir gezegen olmaya başlıyor. İnsanlar çevreyi temizlemek, küresel ısınmayı yavaşlatmak ya da iklim değişikliği hakkında hiçbir önlem almıyor aksine çevremizi daha da fazla kirletmeye devam ediyorlar. Önlem alan insanların sayısı bir o kadar az iken, önlem almayıp aynı zamanda Dünya’yı kirleten insan sayısı da bir o kadar fazla bu yüzden neredeyse hiçbir soruna olumlu yönde etki yaratamıyoruz. Eğer böyle davranmaya devam edersek hayvanların sayısı hızla tükenecek, doğal denge bozulacak ve daha da önemlisi yaşayabilmemiz için elverişli koşulları olan bu Dünya yok olmaya hızlı bir şekilde devam edecek. El birliği ile acilen sağlıklı bir yaşam için önemli adımlar atmamız gerekiyor.

Almamız gereken önlemlerden biraz bahsedecek olursak eğer çocuklara küçük yaşlarından itibaren küresel ısınma ve iklim değişikliği hakkında bilinçlendirme adına sunumlar yapılabilir ki onlar büyüyünce çevre dostu bireyler olarak Dünya’yı kurtarmak adına önemli çalışmalara adım atsınlar. Küçük yaşlarda öğrenme, biraz daha büyük yaşlara göre beyine daha kalıcı olarak işleneceğinden dolayı anaokullarında, kreşlerde ve ilkokullarda çevreyi koruma, temizleme altında -Dünya’ya çok bir etkisi olmayacak olsa dahi-  sık sık çalışmalar yapılmalıdır. Bundan farklı bir önlem düşünecek olursak bireyler olarak çevremize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu sorumluluklarımızdan bazıları; yerlere çöp atmamak, gönüllü olarak çevreyi temizlemek adına kuruluşlara üye olmak, bu konu hakkında insanları bilinçlendirmek ve dahası.

Çevreyi korumak altında alınabilecek önlemlerden bir tanesi de yenilenebilir enerjiyi etkili kullanmak. Kömür, petrol ve doğalgaz gibi yenilenemez enerji maddeleri Dünya’yı çok büyük oranda kirletmekte. Çok fazla yenilenemez enerji kullanımının ozon tabakasının incelmesine, ozon tabakasının incelmesi ise iklim değişikliğinin yanı sıra küresel ısınmaya da sebep olur. Gündüz elektriği kullanmak yerine güneş ışığı tercih edilmeli, güneş panellerinin kullanım oranı artırılmalı ve aynı zamanda rüzgar enerjisini kullanmak için rüzgar türbini kullanım sayısı artırılmalı ve beraberinde de yaygınlaştırılmalıdır.

Dünyamızda olan doğal güzellik ve düzen bozuluyor. En büyük suç ise biz insanlara düşüyor. Hatamızı telafi etmek tabi ki elimizde fakat hiçbir çaba göstermemekle birlikte çevremizi günden güne daha da öldürüp yok ediyoruz. İnsanlar kendi ölümlerini resmen kendileri planlıyorlar. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi faktörler aslında bizim sonumuzu getirecek. Yeni nesillere sağlıklı bir Dünya vermek amacı ile birkaç önemli çalışmalara imza atmamız gerekiyor.

 

 

 

 

(Visited 2 times, 1 visits today)