Değişen Hava Koşulları ve Ruh Halimiz

Değişen iklim koşulları artık yaşamımızın doğal bir parçası haline geldi. Bir gün güneşli ve sıcak olan hava, ertesi gün yağışlı ve soğuk olabiliyor. Hatta bazı bölgelerde bu ani hava değişimlerini gün içinde bile görebiliyoruz. Peki, değişen hava koşullarının ruh halimiz üzerinde bir etkisi var mı?

Hepimiz güneşli havalarda gezmeyi, piknik yapmayı ve dışarı çıkmayı severiz. Yağışlı havalarda ise neredeyse herkesin evde kalmayı tercih edeceğini söyleyebilirim. Hatta kapalı havalarda, çoğumuzun üstümüze bir ağırlık çöker, uykumuz gelir. Yapılan araştırmalarda da, havadaki ani değişimler sonucu, biyolojik ve ruhsal değişimler yaşadığımız belirtilmiştir. Bir kaynakta bu konuyla ilgili; yağmurlu, kapalı havalarda insanların enerjisinin azalmış, daha içe dönük ve karamsar bir ruh hali içerisinde olduklarını, aşırı sıcak havalarda da çatışma içerisine daha çabuk giren, sabırsız, halsiz ve yorgun bir ruh hali içerisinde oldukları; güneşli, açık, temiz bir havanın ise insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu yazılmış. Başka bir çalışmaya göre de kış aylarında daha yorgun olduğumuz, düşük enerjili ve yüksek kalorili yiyecekler tercih ettiğimiz tespit edilirken, bahar aylarında enerjimizin daha yüksek olduğu ve daha az kalorili yiyecekleri tercih ettiğimiz ispatlanmıştır. Okuduğum bir makaleye göre ani hava değişimlerinin, psikolojimizi etkileyebildiği gibi, vücutta da, kişiden kişiye değişebilen, çeşitli olaylara yol açabildiği yazılmıştır. Bunların arasında; depresyon, belirgin endişe hali, aşırı duygusal hassaslık veya çatışmaya meyilli olma durumu, olağan aktivitelere karşı ilgi azalması, yorgunluk; kas, baş ve eklem ağrıları dahil soğuk algınlığına benzer belirtiler, uyku düzeninde değişme (uykuya dalma ve uyuma problemleri veya çok uyuma), iştah değişimleri (aşırı yeme, iştahsızlık veya belirli gıdalara aşırı istek duyma) gibi durumlar yer almaktadır. Dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneşin de ruh halimizi etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda güneş ışığının vücudumuzdaki serotonini arttırdığı öğrenilmiştir. Serotonin psikolojimizin dengede olmasını sağlayan, zindelik, mutluluk, canlılık hissi veren, uyku döngümüzün düzenlenmesine yardımcı olan, dikkatimizi toplamamızı destekleyen, beyindeki hücreler arasındaki iletişimi sağlayan bir kimyasaldır. Serotonin eksiliğinde, yorgun ve sıkılgan ruh hali, kaygıların artması, mutsuzluk, uykuya dalmakta veya uykuya geçişlerde güçlük çekme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden serotonin seviyesinin dengede olması psikolojik ve fizyolojik sağlık açısından önem taşımaktadır.

Değişen hava koşullarının insanların ruh hali üzerindeki etkileri hakkında birçok araştırma yapılmış ve birçok makale yazılmıştır, neredeyse hepsinin belirttiği gibi ben de değişen hava koşullarının, insanların ruh hallerini ve hayatlarını etkilediğini düşünüyorum.

(Visited 38 times, 1 visits today)