DEĞİŞEN HAVA VE DEĞİŞEN DUYGULAR

Hava durumu gibi duygularımız da değişken ve kontrol edilemezdir, aynı şekilde zihinlerimiz de. Hava durumu anlık olarak modumuzu değiştirebilir. Duygularımızın değişmesi davranışlarımızı da etkiler.

Güneşli hava duygularla en çok ilişkilendirilendir. Güneş ışığı olumlu duygularımızı güçlendirir, olumsuz duygu ve düşüncelerimizin zihnimizden uzaklaşmasını sağlar. Güneşli havalarda daha mutlu oluruz. Bu  mutluluk insanlara yardım etmemizi ve onları da mutlu etmemizi sağlar. Öte yandan, güneş ışığını hesaba katmadan sıcaklık da bizi etkiler. Sıcaklık oda sıcaklığının üstüne çıktıkça rahatsız hissetmeye başlarız. Bu tarz havalarda sıkıntıdan başkalarına da yardım etmekte zorlanırız. Ayrıca sıcaklık yükseldikçe bunalırız ve agresif davranışlar sergilemeye başlarız. Sıcak zamanlarda isyanlar, kornalar hatta cinayetler artar. Ayrıca sözlü olarak da insanların kalbini kırabiliriz. Aynı şekilde farklı hava koşullarında, gökyüzünün farklı renklerinde de başka şeyler hissederiz.

Bence hava durumu insanları fazlasıyla etkiler. Bunun sebeplerinden biri de fizikseldir. Mesela sıcak bir havada tahammülsüzleşiriz ve asabi oluruz. Ancak her şey bir yana bu kadar zorlu şartlarda bile duygu ve davranışlarımızı kontrol etmek de bizim elimizdedir. Yeter ki birbirimize karşı anlayışlı olmayı bilelim.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)