Değişken Cezalar

İnsanlar yaptıkları yanlışlar yüzünden para cezasına çarptırılıyor fakat bu cezaların miktarı aynı olmasına rağmen herkese aynı derecede etki etmiyor.

Maddi durumu o kadar iyi olmayan biri için bir trafik cezası aylık gelir planlamasının altüst olmasına yol açarken maddi durumu yerinde olan bir kişi bu ceza hiçbir önem taşımıyor. Bu durum zengin kişilerin bu hatayı bir daha yapmamaya bile teşvik etmezken durumu yerinde olmayan kişiler için bir felaket oluyor.

 

Bazı ülkeler ise bu her insana maddi durumuna göre ceza getirerek çözüm buluyor. Böylece durumu yerinde olanlar da cezayı önemserken maddi durumu olmayanlar için de bu olay felaket olmaktan çıkıyor.

Her insanın aynı şartlar altında yaşaması gerektiğine inananların sayısı da çok fazla. Durum ne olursa olsun eğer yapılan hata aynı olursa cezasının da aynı olması gerektiğini savunmaları onların da penceresinden olaya bakmamızı gerektiriyor.

Fakat ülkemizde her insan eşit şartlar altında yaşamıyor bu da verilen cezaların aynı olmaması gerektiğini gösteriyor. Bazı ülkeler ceza yiyen kişinin kullandığı araba modeline göre de cezalarda değişiklik yapabiliyor ama bence bu da çok mantıklı bir çözüm değil çünkü maddi durumu o kadar da iyi olmayan birinin kullandığı araba gelir kaynağının çok yukarısında olabiliyor her ne kadar bunu yapmak bana göre yanlış olsa da hiçbir insana legal yollarla aldığı bir şey için daha fazla ceza kesemeyiz.

Bu sebeplerden dolayı trafik cezası veya herhangi başka bir sebepten para cezasına çarptırılan birinin gelir durumuna göre ceza vermek en mantıklısı olacaktır.

 

(Visited 9 times, 1 visits today)