Değişmekten Korkma

Erkek üstünlüğü toplum icadıdır. Pohpohlama kelimesinin sözlük karşılığı; bir kimseyi, yüzüne karşı dalkavukça, aşırı bir biçimde övmektir. Toplum bu eylemi ayan beyan erkekler üzerinde uygular. Her çocuk eşit doğar taa ki açıp da bir kitap dahi okumamış insanlar, erkek kitlenin içlerinde başka bir kişilik yeşertinceye kadar. Bu kişiliğe, baskın cinsiyetin kendisi olduğu öğretilir. Egemenliğin ve gücün erkekte olduğu, aşılanır. Kişi küçük yaşta toplumun beyin yıkama fiiline maruz kaldığından suçlu taraf değildir. Ancak belli bir yaşa ve olgunluğa eriştikten sonra söz konusu olan durumun ayrımını yapamaması, sorgulamaması sonucu tüm sorumluluk kendisine aittir. Suçlu bu dominant kişiliği sorgulamadan devam ettiren bireyin kendisi haline gelir. Toplum aklanır…
Küçük yaşta yapılan sporlar, oynanılan oyunlar da kız erkek arasında çeşitlilik gösterir. Aileler kız çocuklarını bale kurslarına, erkek çocuklarını futbol kurslarına yazdırır. Küçük yaşta yapılan sporlar da bireyin anatomisini, kemik yapısını ve vücut şeklini etkiler. Erkekler kas çalışırken, kızlara naif bir vücuda sahip olmaları gerektiği, kasın vücutta kibar durmayacağı gibi mantıkta yeri bulunmayan unsurlar söylenerek kızlar çemberin dışında tutulur.
Gelişme çağı tamamlandığında ve vücut tümüyle şekillendiğinde erkek kitle, daha ağır işlerde çalışabilir veya güç gerektiren alanlarda öne çıkabilir ancak dans etmeye çalıştığında da büyük mertebe vücudu dans için kaba duracak ve yakışmayacak dahası beceremeyecektir. Bir kadını ele almamız gerektiğinde ise kadın bir inşaatta çalışmak istediğinde ortalama bir erkeğe kıyasla çok daha hızlı ve kolay yorulacak, dayanamayacaktır. Kaldırdığı taşıdığı yükler kendisi için ağır gelecektir.
Ancak farkındalık sağlandığında her şey değişir. Artık daha fazla imkansız yoktur. İmkansızlığın var olmadığı yoldan geçmek içinse çok çalışma şartı bulunur. Bir erkek esneyerek kaslarını gevşetebilir hareketlerini kabalıktan uzaklaştırarak daha yumuşak hareketlere sahip olabilir, çok yetenekli bir dansçıdan daha profesyonel dans edebilir. Bir kadın vücut çalışarak güçlü bir erkeğin kaldıramadığı ağırlıkları kaldırabilir. Cinsiyet ayrımı ve insanlar arası üstünlük kurmak düşünce sahibini küçültmekten başka bir şey değildir.
İhtiyacımız olan; potansiyelimizi keşfetmek ve bunun için çabalamaktır. Potansiyelini bilen insanların değiştiremeyeceği tek şey insanların sığ düşünceleridir. Bir bireyin düşüncelerini kişi kendisi istemedikçe ve müsaade etmedikçe başkası değiştiremez. Ancak değişim, değiştirmeye olanak sağlar. Kitap kapağı açmamış, perdeleri har daim kapalı evlerin içinde yaşayan toplumun dışına çıkılsın ve o toplumda tek kişi dahi kalmasın. Bunu sağlayacak kişi sensin çünkü toplum sensin. Artık evin dışındaysan dahi çabalamaya devam et. Bir yolunu bul ve dışarıdaki güneşi evin içindeki insanlara göster. Aydınlık bir geleceğin hala orada bir yerlerde var olduğunu kanıtla insanlara. Ancak her şeyden önce eşitliği kendi içinde ara ve bul. Değişim bireyde başlar. Değişime kulak ver. Değişmekten korkma.

(Visited 65 times, 1 visits today)