Değiştirirler mi Sizce?

İyi bir film nedir? 1 Hafta etkisinden çıkamadığınız film mi , birden fazla dalda Oscar alan film mi  yoksa oyuncularına ödül aldıran film mi? Eminim şuan hepiniz diyorsunuzdur ki zaten bir film Oscar aldıysa etkisinden çıkamayız. Ben hiç böyle düşünmüyorum. Oscar’ı olmayan filmler de etkisinden bırakabilir.

Ben bu filmlere örnek olarak en başta bir animasyon filmi olan Coco var benim için. Bu filmde ölümden sonraki yaşama dair bazı teoriler vardı ve bu teorilerin yanlış olduğunu ne kadar bilsem de bundan sonraki hayatımda bu teoriye göre yaşamamın beni olumlu yönden çok etkileyeceğime eminim ve bu filmi izlediğimden beri gerçekten de buna göre yaşıyorum.

Sizlere bu kadar anlatıp filmde ölümden sonraki yaşamın nasıl ele alındığından bahsetmesem ayıp ederim doğrusu. Coco filminde Coco isimli çocuk ölüler dünyasına gidiyor ve o dünyadaki karakterler iskelet şeklindeler. Her neyse burası önemsiz kısım. BU çizgi filmde insanlar öldükten sonra aslında tam olarak ölmüyorlar ve aslında asıl ölüm o insanlar için unutulmak ile oluyor. Örneğin yaşanan dünyada efsanevi bir müzisyen ölüler dünyasına gittikten sonra unutulmadığı sürece iskelet biçiminde  yaşayabilir.  Ne zamanki yaşayanların aklından silinirse o zaman gerçekten ölür. Lakin bunun böyle işlediğini yaşayan kimse bilmediği için buna göre davranamıyorlar.

Ben de bu filmi izledikten sonra hayata bakış açım ve gelecekte nasıl biri olacağıma dair düşüncelerim epey değişti. Ben de artık ne olursa olsun bu dünyada ben öldükten sonra unutulmak istemiyorum. Haddizatında biliyorum bu hiçbir şey değiştirmeyecek. Ben ölü olduktan sonra hatırlanıp hatırlanmadığımı bile bilmeyeceğim.

Bunu da düşündüm ama, ben ölüyken bu benim için hiçbir şey değiştirmeyecek ama ben nedense ölüyken Mustafa Kemal Atatürk gibi yaptığım değişiklikten dolayı insanların hayatını olumlu yönden değiştirmiş olmak isterim. Bu film benim hayatımı bu kadar etkiledi işte.

Bu yüzden filmlerin insanların düşünce tarzlarını değiştirebileceğine çok içten inanıyorum. Şunu da çok iyi biliyorum ki Oscar alan film değil insanı değiştiren film iyidir ve filmlerin iyi olup olmaması insana göre ve insanların henüz almış oldukları ya da almamış oldukları derslere göre değişir.

Benim en son izlediğim filmin ismi Kefernahum’du ve bu film de benim düşünce tarzımı ve gelecekte alacağım kararları etkiledi.  Anlamı kaos ve karmaşa olan Kefernahum’un konusu ise tek başına 10  yaşında bir çocuğun gerçekten yaşam şartları çok zor olan Lübnan’da büyümesini anlatıyor. Bu filmi izledikten sonra ise ne kadar şanslı olduğumu anladım ve elimde bu kadar fırsat varken bunları değerlendirmemenin çok büyük nankörlük olacağını anladım.

Kısacası, filmler, insanların bakış açılarını düşünce tarzlarını değiştiremez diyen kimse lütfen bu blogu okusun ve acilen bu önerdiğim iki filmi izlesin.

(Visited 9 times, 1 visits today)