Portrait of a crazy girl dressed in a straitjacket in an isolated room in a madhouse.

Delinin Normalleşmesi

Aklı başında olan her insanın ‘imkansız’ olarak adlandırdığı bazı durumlar vardır. Bu durumlar insanların hayal gücünü aşan ve beyinlerinin en karanlık köşelerinde saklanan asla aşılmak istemeyen duygulardır. Peki ya o karanlık köşeleri aydınlatıp imkansızı alt etmek. İmkansız mı? Bir daha düşün.

Bizim deli olarak adlandırdığımız, küçük odalara tıkıp ilaçlarla tedavi ettiğimizi düşündüğümüz kişiler sizce cidden tedaviye ihtiyacı olan kişiler mi, yoksa o karanlık köşeleri keşfeden atılgan kişilikler mi? Bir düşünün o kişiler için imkansız diye bir kavram yoktur sözlüklerinde. O kişiler yapılması zaman alır ya da zor kelimesini tercih ederler. Mesela günde 100 kişiyi öldürmek insanlar için imkansızdır. Öldürmeye meyilli olsa bile nereye ve nasıl 100 kişiyi toplayacağını ya da tek bir yerde olmasa bile ayrı ayrı polise yakalanmadan nasıl öldüreceğini düşünmez ve bu yüzden imkansız der. Bir deli ise bunu saniyeler içinde kafasında kurar ve yapar. Onun için imkansız değildir. İmkansız mı? Bir daha düşün.

Peki bipolar veya şizofren teşhizi konan hastaların ortak olarak 3 cisim görmeleri. Bunlar; 5 yaşındaki sarı saçlı küçük bir kız, 13-15 yaşlarında beline kareli gömlek bağlamız bir kız  ve şeytan. Bunları göremeyen ve bizlerin normal olarak adlandırdığı insanlar asıl deli olanlarsa. Sonuç olarak bizler yani normaller çoğu deli insandan daha gerideyiz. Bana sonunda delirmemiş bir tane bilim insanı söyleyebilir misin? Ya da kendi imkansız dediği şeyi delirmenin kıyısındayken başaran kaç tane bilim adamı var? Şimdi soruyorum İmkansız mı? Bir daha düşün.

Bana geçmişte normal insanların imkansız deyip şimdi kullandığımız araçlardan kaçını örnek verebilirsin. Ya da  üşenmeden bu uzun listeyi yazabilir misin? Sanmam. Şimdi hala normal olduğunu düşünüyor musun? Çünkü zamanında bunun yapılması imkansız dendiğinde bunu inkar edip hayır yapılabilir dedikleri için deli olarak adlandırılan insanlar doğru çıktı. İmkansız artık o kadar da imkansız değil sanırım. İmkansız mı? Bir daha düşün.

Aklında hala hayır bu imkansız dediğin şeyler var biliyorum ki ama eskiden imkansız denilen şeyler belki de şu an senin çok gereksiz bulduğun şeylerdir. Peki senin kafanda o beynindeki küçük dünyanın en karanlık, ulaşılamaz ve tozlu köşesindeki imkansızların gelecekte öyle kalacağını düşünüyor musun? İşte şimdi o suratındaki ya olursa ifadesi ve imkansız sözcüğünün bir anda aslında olabilecek bir şey olduğunun anladığın andayız. Şu anda aklında yeni oluşan soruları sana söyleyebilirim. Ya olursa, peki ya ben deliysem? O zaman o hastanelerde bir yığın düşünceyle küçücük odalara tıkılmış, zorla ilaç ve sakinleştirici alanlar masum insanlarsa. Ya onlar normal olanlarsa? İmkansız mı? Bir daha düşün.

Normal ve deliyi ne mi ayırır; koca bir dünya ve çoğunun göremediği birkaç cisim. İmkansız durumlar karşısında zor ve zaman alan durumlar. Küçük bir oda, sakinleştiriciler ve ilaçlar. Şimdi kim normal kim deli? İmkansız mı? Bir daha düşün.

(Visited 83 times, 1 visits today)