Demek Tek Otorite

0Evet sevgili blog okuyucusu nasılsın ? İyiyim dediğini duyar gibi oldum .  Bende çok iyiyim . Bu sefer ki sohbetimizin konusu tek adam . Bir diğer değişle tek otorite . Aslında konuyu tek bir soruda özetlersek daha kolay olur . Sorumuz şu tek otoritenin olduğu bir dünyada yaşamak ister miydin ? Bu sorunun cevabını kendime göre vermeye çalışacağım .

 

Öncelikle tek otoritenin ne olduğunu açıklayalım . Tek otorite demek eğer  sen o otorite değilsin  insan olmadığın anlamına gelir . Hiçbir söz hakkın yok . Kölesin . Hatta köle değil bir robotsun o otoritenin oyuncağı . Senin hakkında ki tüm kararları o verir . Buna senin yasayıp yaşamayacağın dahil .

 

Asıl konumuz  ve sorumuzun cevabını vermek gerekirse istemem . Tek otoritenin olduğu bir dünyada yaşamak istemem . Bunun birden fazla cevabı var . Sırayla söyleyeyim . Kimsenin kölesi olmak istemem . Benim hakkımda tüm kararları birinin vermesi . Bunu ülke bazında düşündüğümüzde iş daha çok sarpa sarıyor . Hakkın yok . Ülkede hukuk yok . Adalet yok . Cinayet mi hırsızlık mı ? Hangisinde neye göre ceza alacaksın hepsini tek bir kişi belirliyor . Peki neye göre ve neden ? Bu örneklere daha kapsamlı bakalım . Mesela bir hırsız sizin için manevi değeri çok büyük olan bir eşyanızı çaldı ve ortalıktan kayboldu . Hırsız yakalandı . Mahkemeye çıktığında hangi kanunlara göre yargılanacak . Belli bir kanun var ve yargılandı diyelim . Peki bu kanunlara neye göre ve kimin isteği üzerine yazıldı . Her türlü bir çıkmaz . Buna kimliği olmayan bir ülke  diyebiliriz . Bu tarz ülkelerde kanun kraliyet ailesini yada otoriteyi korumak amaçlı kullanılır . Sen ikinci sınıf halk muamelesi veya  köle muamelesi görürsün . Sen o yargı için hiçbir ifade etmezsin .

 

Şöyle bir örnek vermek doğru olur mu bilmem ama eskiden Türkiye için anayasasına sızılması zor bir ülke denirdi . Sene 1961 çift meclis zamanı . Hem meclis var hem de o meclisin kararlarını kontrol eden ayrı bir meclis var . Şuan ki teknolojiden örnek verirsek çift aşamalı doğrulama demek mümkün . Sosyal medya hesabımıza girerken hem şifre hem de o şifreye ek telefonunuza mesaj gelmesi diyebiliriz . Bir şey sormak istiyorum . Sizce tek kişiyi mi ikna etmek daha kolaydır yoksa bir kurulu ikna etmek daha kolaydır . Aslında baştan beri söylemek istediğim şey buydu . Eğer sen bir ülke başkanını bir şeye ikna etmek istiyorsan o ülke başkanı tek otoriteyse senin sadece onu ikna etmen yeter fakat o ülke başkanı ülkedeki tek otorite değilse senin o ülke başkanını ikna etmen hiçbir şeyi değiştirmez . Tek otorite demek başkalarının kölesi olmak demek tek otorite demek başkasınız kölesi olmak demek . Sen ne düşünüyorsun gerçekten çok merak ediyorum onun için aşağıya yorum bırakmaya unutma . Bir daha ki yazıda görüşmek üzere hoşçakal .

(Visited 138 times, 1 visits today)