DENEYİMLEYEREK ÖĞRENİM

Hepimiz  yeni şeyler öğreniyoruz okulda işte ya da başka bir yerde peki bu öğrendiğimiz şeyler hayatta ne işimizi yarıyor? Yani hayata bizi nasıl hazırlıyor? Okula gidiyoruz uzun saatler boyunca orada kalıp dersler arasında sadece 5 dakikalık bir arayla dışarı çıkabiliyoruz bunun nedeni ne? Diyelim ki bir gün dışarı çıktık ve bir şey yüzünden evimizden çok uzaklaştık bu gibi durumlarda yanımızda pusula taşısak bile evimizin hangi yönde olduğunu bulamayız. O kadar ders çalışıp evini bulamazsan bunların hiç bir manası olmaz .ders kitapları ile ilgili görsel sonucu

Bence okullarda öğretimin bir kısmını deneyimleyerek, tecrübe kazanarak öğrenmeliyiz.Mesela dışarı çıkıp hangi meyvelerin yararlı yada hangilerinin zararlı olduğunu bulmak gibi.Bir kaza oldu ve kampa gideceğiniz araba tam ormanın içinde durdu ve bir bataklığın içinde battı. Arabanın içinden alabildiğiniz kadar erzak aldınız fakat bunları doğru ve tasarruflu kullanmayı bilmedikten sonra o erzaklar işinize  yaramaz. Eğer bunu okulda öğretmiş olsalardı böyle bir durumdan nasıl sağ salim çıkabileceğimizi bilmiş olurduk.

Kısacası ben okulda öğretilen derslerin hepsinin hayatımıza katkısı olduğunu düşünmüyorum.Bence okullarda deneyimleyerek öğrenimin herkes için daha yararlı olduğunu düşünüyorum.

(Visited 19 times, 1 visits today)