Deniz Kıyısının Esintileri

Yaz tatili benim belki de hayatımda yaşadığım en değerli anılarımın olduğu zaman. Tatile girdiğim saniyeden itibaren benim için yepyeni maceraların önünün açıldığını biliyorum. Benim için mükemmel bir tatil sahil kıyısında arkadaşlarımla soğuk limonatamı yudumlamaktır.
Tarihi Güzellikler elbette ilgimi çekiyor ama benim için kaliteli zaman sahil kıyısında ıslak saçlarımla ve Kumlu terliklerimle huzurlu bir şekilde dolaşmaktır. Hayatım boyunca tarihi gezilerdense denizde sıcak havanın narin esintileriyle geçirmeyi tercih ederim. Tarih meraklısı biri olduğum söylenemez ama zevkine düşkün biri olduğum söylenebilir. Rahatlık ve mutluluk benim için daha önemli. Öncelikle tarih turu yapmaktansa bu tatili geçirme isteğim zaten yılın geri kalanını bilgi öğrenerek geçiriyorum. Sevdikleriyle tatilde vakit geçiren herkes, bir yılda yaşanan sosyal mesafeyi kapatacak. Aile üyeleri ve arkadaş grupları ile bir şeyler yapmak, birlikte vakit geçirmek ve eğlenmek tatilin en büyük avantajlarından ve faydalarından biridir. Bu sebepten huzurlu bir tatil yapmak isterim. Genelde kültür turlarında sürekli bir koşuşturmaca olur, eğer bu tatili güzel değerlendireceksem koşuşturmaca yaşamak istemem. Akşamları canımdan bezmiş bir şekilde otel odasına dönüp uyuyup tekrar erken kalkıp ayaklarım acıyana kadar gezmektense keyif yaparak denize, havuza girip yemeğimi istediğim gibi yiyip, kendime zaman harcamayı tercih ederim. Turlarda uyuma ve kalkma zamanınızı kendimiz kontrol edemiyoruz ama deniz tatillerinde istediğimizi istediğiz zamanda yapabiliriz. Bana yaz tatilimi biri sahilde, diğeri müze veya tarihi bir yeri ziyaret ederek geçirebileceğim iki yer teklif edilse, plaj tatilini seçerdim. Eğer yanımda arkadaşlarımda varsa büyük ihtimalle o tatil o zamana kadar en çok zevk aldığım tatil olur. Kalınacak yer önemli tabi. Birçok aktivite imkanı olan bir otelde kaldığımızda zaten kendimizi hem tatmin ederiz hem de kültürel bir tatilin sağlayabileceği o tekrarlamama hissini hissederiz. Kültürel tatillerde insanlar kendilerine zaman ayıramıyorlar ve sadece etraflarına odaklanıyorlar. Deniz tatilleri kendimizi şımartmak için olağanüstü bir fırsat. Tabiki arada belirli faktörler var. Eğer hava soğukken deniz tatiline çıkmayı denerseniz yaz tatilinde alabileceğiniz hazzı alamazsınız. Hava soğuk olduğundan denize giremezsiniz veya sahil kaynaklı çoklu aktivitelerden yararlanamazsınız. Öyle durumlarda kültürel tatiller daha avantajlı olur. Tatilimi verimli değerlendirmek benim için önemli.
Herkesin tatil anlayışının farklı olduğu gibi herkesin zevkleride farklı. Tabiki hepimizin ortak olduğu yönleri var ama hepimiz eşsiziz. Bence kültür dolu bir tatil geçirmek mi yoksa deniz tatili yapmak mı sorusunun cevabı ikiside olmalıdır. Kimse tarihten veya rahatlıktan nefret ediyorum diyemez. Elbette biri daha ağır basar. Benim için ağır basan taraf rahatlığını önemseyen tarafım. Tatilim kendimle dolu olmalı ve bence en çok kendimi mutlu edebilme fıtsatını bulabileceğim tatil deniz tatilidir.

(Visited 5 times, 1 visits today)