Denize Düşerken Yılana Sarılma

       Ufkumuzu geliştirmek, hoşça vakit geçirmek, görgü sahibi olmak, yeni dünyaları tanımak, hayal dünyamızı zenginleştirmek, kelime dağarcığımıza yepyeni kelimeler katmak, gerçek dünyadan uzaklaşmak, yeni diller öğrenmek ve daha birçok nedenlerden dolayı kitap okuruz. Üstünden zaman geçtikçe kitap okumayı bir görev olarak değil de zevk olarak düşünen insanlar, eline kitap aldığında bunu bir nedene bağlamaz ve kendileri için okurlar. Ne yazık ki kitap okuyanlar bir uçan balondaysa içlerinden birer birer insanlar eksilmekte. Eksilen kişiler denizin bilinmezine doğru düşse de yola devam edenler göklere doğru çıkmaktadır.

Her An Her Yerde Kitap Okumayı Sevenlere 14 En İyi Yabancı E-Kitap Sitesi ve UygulamasıGünümüzde balondan eksilenlerden daha fazla olmasın diye bir kesim çok çaba sarf etmektedir. Bununla ilgili birçok uygulama üzerinde çalışılıp insanlığa sunulmaktadır. E-kütüphanem, Wattpad, E-kitaplar…

Z kuşağına kitabı, kağıt ve mürekkep kokusuyla sevdiren kitapeviE-kitaplar hem kolay bulunmasıyla hem daha düşük fiyatlı olmasıyla hem de normal kitaplara nazaran daha portatif olması gerekçesiyle kütüphane ve kitapevlerinden aldıklarımızın yerine göz dikmiş durumda. Çok hızlı yayılan bu kitaplar çoktan normal kitapların yerlerini tutmaya başlamış bile. Öyle ki anaokul, ilkokul çağındaki çocukların ellerinde birer tablet var. Cin Ali’yi oradan okuyorlar. Ne kadar yazık. Evet, teknoloji çok faydalıdır. Ancak bir o kadar da olumsuzlukları da vardır. Teknolojinin içinde doğan çocuklar için de teknolojiye olan bağımlılık kaçınılmaz bir durumdur. 

Götürü Ücret Nedir? - iskanunu.comE- kitaplar bir nebze de olsa balondan düşenlerin sayısında belli bir oranda azalmayı sağlasa da nitelikli okurun, yazarın nitelik seviyesi bakımından düşüşüne neden oldu. Artık iğne atarsan düştüğü kişi mutlaka yazardır. Bu da gerçek sanatçıların, yazarların hevesini kırmakta. Bu sanatçıların eserleri artık bir tıkla elinizin altında. Okuyucular birer birer sanal kitapları tüketmekte. Ne türde, hangi konuda isterseniz internetten ulaşmak mümkün. Tabii bunun bir miktar da bedeli vardır. Genellikle kitapların normal satış fiyatlarından daha düşük olmasına karşın ara ara da indirimlere uğruyorlar. İyice düşen fiyatlar insanların kitaplara olan taleplerini bir miktar daha arttırıyor. Yazarlara ne demeli? Eserlerinin bu fiyatla okunmasına mı yansınlar yoksa eserlerini okuyanların kalitesinin kitabı zorunluluk diye okuyanlarla sınırlı kalmasına mı? Gerçi nitelikli diye adlandırdığımız gerçek yazarlar para odaklı değil edebiyat için yazıyor olsalar da yeni yetişen, hevesli genç yazarların hevesini kursağında bırakıyorlar. Hal böyleyken bir de E- kitapların halka ücretsiz sunulduğunu düşünsenize. Düşününce bile onca emeğin, uykusuz gecelerin değer görmeyeceğini görebiliyoruz.

E- kitaplar ücretsiz olmamalı. Hatta fiyatlarında artış olmalı. Fiyatları artarsa bu sefer insanlar kütüphaneler ve kitapevlerine yoğunlaşırlar. Nasıl kitaplar okunsun diye e-kitaplar çıktıysa şimdi de fiyatlarını arttırarak normal kitapların alımını, yaygınlaşmasını arttırabiliriz.

(Visited 13 times, 1 visits today)