Denizin Zehirli Güzeli: Mavi Deniz Ejderhası

Galaucus Atlanticus, yani Mavi Deniz Ejderhası (aynı zamanda deniz kertenkelesi olarak da bilinir) bir deniz salyangozu türüdür ve yaşam alanı Avustralya’nın doğu sahilleri ve sıcak tropikal denizlerdir (bazı kaynaklarda neredeimgres-2yse her yerde yaşadığı yazılır). 6 cm’ye kadar büyüyebilirler. Karınlarındaki gaz keseleri sayesinde su yüzeyinde durabilir. Bu canlının üst kısmının mavi ve altının beyaz olmasının sebebi uçan ve yüzen avcılardan korunmak içindir. Bu canlı diğer deniz salyangozları gibi hermafolittir, yani hem dişi hem de erkek organlarını taşır. Bu canlı en zehirli denizanaları olarak anılan ‘physalia physalis’ ve ‘Pimgresortuguese Man-O’-War’  ile beslenir, denizanasının zehri onu etkilemese de onun zehrini kendisi için kullanabilir. Bazen kendi türünün diğer bireylerini yiyerek yamyamlık davranışında bulunabilir. Peki nasıl zehirlenmeden yiyor ve nasıl bu zehri kendini savunmak için kullanıyor?

Koruyucu bir mukus tabakası salıp zehirlenmeden beslenir ve o emilen zehri yırtıcılardan korunmak için yüzgeçlerinin ucunda (fotoğraftaki o ince çıkıntılarda) biriktirir.

Bu canlının ısırığı dev gibi bir adamı bile yerle bir edebilecek düzeyde zehirli, ısırığı yüzünden ölmezseniz feci bir ağrı hissedeceksiniz. O yüzden bu canlıya dokunmamanızı ve evcilleştirmeye kalkışmamanızı tavsiye ederim.

(Visited 1.306 times, 1 visits today)