Deprem

          Tarih 30 Ekim 2020. Günlerden Cuma. Öğlen saatlerinde İzmir’de deprem olduğunu haberlerden duydum. Ülkemiz deprem kuşağında olan bir ülke. Büyüklü, küçüklü depremler oluyor. Bazılarını hissetmiyormuşuz bile. Haberlerde yıkılan binalar olduğu söyleniyordu. Bazılarının yıkılma anlarını bile gösteriyorlardı. Çok korkutucuydu.

Yıkılan binalardan çıkamayan insanlar ve evcil hayvanlar olmuş. Arama ve kurtarma ekipleri onları enkaz altından çıkarmaya çalışıyorlardı. Arama kurtarma çalışmaları günlerce sürdü. Yaralı olarak enkaz altından çıkarılan insanları gördükçe oradaki insanların nasıl sevindiklerini gördüm. Depremin üzerinden günler geçip, umutlar tükenirken, 96. saatte bir mucize oldu. Adı Ayda olan bir çocuğun sesi duyuldu. Onun omzuna usulca dokunan el,  onu enkazdan kurtardı.

Şimdi hepimize düşen görev, deprem olduktan sonra mucizeler beklemek değil, deprem olmadan gerekli önlemleri almak. Japonya da bir deprem ülkesi. Japonya’daki binalar depreme dayanıklı yapıldığı için can ve mal kaybı olmuyor. Bizim ülkemizde de binalar depreme dayanıklı yapılırsa, bir daha böyle üzüntüler yaşamayız.

(Visited 29 times, 1 visits today)