DEVLETLER NEDEN YÜZ TARAMALARIN HER YERDE KULLANILMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR?

Devletler ve bazı şirketler yüz taramanın her yerde kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Peki ama neden? Çünkü yüz taramalarını kandırmak çok kolay. Bir insanın telefonunu çalarsanız, sosyal medyada fotoğrafını bulun, yüz taramayı okuttuğunuzda kandırabilirsiniz. Ama bazı markalarda bu işe yaramıyor. Ama yine de kandırmanın bir yolu var. Herhangi bir yüzünün yapısı benzeyen herhangi birisi baktığında da açılıyor. Sonuçta herkesin yüzü birbirinden farklı olacak diye bir şey yok.

“Samsung” isimli marka, “Note 10” isimli telefonuyla yüz tarama ile İris (göz) taramayı birleştirdi. Artık ön kamerası 2 tane olan Samsung telefonlarda bu sistem kullanılıyor. Kusursuz mu? Hayır. Yine de kolayca çözülebilir. Göz yapısı benzeyen birini bulun, yeter. Çünkü yüzü bulamazsa hemen göze geçiyor.

Şimdi, ben tüm yüz taramaların kırılmasının kolay olduğunu söyledim, ama bazı çakma telefonlar var. Onları kandırmak için uğraşmanıza bile gerek yok. Kendi gözünüzü(veya yüzünüzü) kaydedin, iyi resim çizen birinin çizdiği  bir çift göz (veya yüz) ile bile açılıyor. Hatta, duvardaki iki noktaya bile açabiliyor!

(Visited 19 times, 1 visits today)