Devrim Yapan Büyük Mucitler

Geçmişten günümüze oldukça fazla icat yapıldı. Bu icatların birçoğu günümüzde üstüne fazlaca bir şey koyamadığımız, olduğu şekliyle halen daha kullanımı devam eden icatlar elbette. Peki bu icatların mucitleri kimler?

1. Archimedes

Evreka! Suyun kaldırma kuvvetini bir hamamda keşfeden ve Pi sayısını hesaplayan Archimedes (Arşimet), pi sayısını kullanarak bir vida geliştirmiştir.

2. Sir Tim Berners Lee

Tim Berners Lee bilgi ve iletişim devrimi yapan, “WWW” yani “world wide web”i, bilinen adıyla interneti geliştirip, milyarlarca dolar kazanabilecekken, geliştirilmek üzere insanlığa armağan eden bir şahıstır. Tim Berners Lee, 2004 yılında insanlığa katkılarından dolayı “Sir” unvanı kazanmıştır.

3. Alexander Graham Bell

Belkide günümüze en çok katkı sağlayan mucittir Alexander Graham Bell. İskoçya doğumlu olan mucidimiz başka buluşları da olmasına rağmen ününü telefona borçludur. Telefonu işitme engelli annesi ve eşinin iyileşmesini sağlamaya çalışırken icat etmiştir.

4. Louis Pasteur

Günümüzde ihtiyaç duyulması halinde herhangi bir hastanede yaptırabileceğimiz kuduz aşısının mucidi Fransız mikrobiyolog, kimyager ve mucit olan Louis Pasteur, yaşadığı yıllarda bir halk kahramanı olarak anılmıştır.Aynı zamanda şırıngalı aşı sistemini geliştirmiştir.

5. Wright Kardeşler

Günümüz ulaşımının temellerini atan bu mucit kardeşler tarihin en önemli bilim insanlarındandır. Amerikalı Wright Kardeşler, ilk motorlu uçağı başarıyla tasarlamış, üretmiş ve başarılı uçuşlar gerçekleştirmiştir. Bizlere kanatsız canlıların da uçabileceğini göstermiş, uzakları yakın eden bir icat yapmışlardır.

6. Johannes Gutenberg

Dünya üzerinde herhangi bir kitap bugün milyonlarca kişi tarafından okunabiliyorsa bunu insanlık olarak Gutenberg’e borçluyuz. Hareketli hızlı baskı makineleri geliştiren Alman mucit tarihin en büyük devrimlerinden birine imza atmıştır.

7. Henry Ford

Edison’un şirketinde baş mühendisliğe kadar yükselen Amerikalı mühendis Henry Ford motorlu ulaşım araçları üzerine çalıştı. Daha sonra kendi şirketini kuran Ford’un ürettiği arabalar Amerika yollarında kendini gösterdi. Dünya üretimine kattığı yenilik ise fabrikasında geliştirdiği yürüyen üretim bandı. Bu sistem verimliliği ve hızı öylesine geliştirdi ki, dünyadaki bütün sanayi anlayışını değiştirdi.

8. Nikola Tesla

Sırp-Amerikalı dâhi Nikola Tesla’nın adına ait 300’e yakın patenti vardır. Aralarında alternatif akım, radyo ve telsiz frekansları, radar, uzaktan kumanda gibi alanlarda da olmak üzere, kullanılan, kullanılmayan, çalınan, akıbeti bilinmeyen birçok buluşa imza atmıştır. Yaşadığı dönemde hakkı yeterince verilmemiştir. Edison ile olan mücadelesi aleyhine sonuçlanmıştır. Yoksulluk ve yalnızlık içinde vefat etmiştir.

9. Leonardo Da Vinci

Çoğumuz Mona Lisa deyince tanıyor onu sadece bir ressam olarak tanıyoruz ancak kendisi tarihin gördüğü en büyük dahilerden biri. Da Vinci’nin icatları kendi zamanında hem maddi hem de dönemin teknolojik yetersizlikleri nedeniyle gerçekleşmese de not defterlerinden anlaşıldığı üzere zamanının çok ötesindedir. İcatların kendi çağında uygulanamamış olması tarihi etkilerini azaltmış olsa da gerçek bir dahi olduğu su götürmez bir gerçektir.

10. Thomas Edison

Belki de aydınlanmamıza olanak sağlayan kişidir Amerikalı Mucit Thomas Alva Edison. Kendi adıyla 1000’in üzerinde patent sahibidir. Tarihin gördüğü en verimli mucitlerin başında gelmektedir. Başta lamba olmak üzere icatları ile Amerika ve Dünya tarihini derinden etkilemiştir.

 

Kaynakça

www.onedio.com

www.eksisozluk.com

tr.wikipedia.org

(Visited 1.141 times, 1 visits today)