Dijital para

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri paranın geleceği mi?

Pandemi sırasında Bitcoin’in yükselen fiyatı, dijital paraya olan ilgiyi tazeledi. Bitcoin’in mevcut para birimlerinin yerini alması olası olmasa da, ‘kripto para birimleri’ ve ‘sabit paraların’ ortaya çıkışı, merkez bankası dijital para birimlerinin araştırılmasına yol açtı.

Bitcoin, merkezi olmayan bir sanal para birimi veya ‘kripto para birimidir’. Anonim kurucusunun sözleriyle, ‘elektronik paranın tamamen eşler arası bir versiyonu , çevrimiçi ödemelerin doğrudan bir taraftan diğerine geçmeden doğrudan gönderilmesine izin verir. ‘Bitcoin’e sahip olduğunuzda, sanal para birimini içeren bir’ adresin veya hesabın anahtarına veya şifresine sahip olursunuz. Bitcoin, bir işlem oluşturarak bir adresten diğerine gönderilebilir ve bu daha sonra değişmez bir genel bloka kaydedilir. Bu bloklar daha sonra birbirine zincirlenir ve bir blok zinciri oluşturur.

Bu ‘bloklar’, yeni yayınlanan Bitcoin biçiminde bir ödül alan ağın bir kullanıcısı tarafından her on dakikada bir oluşturulur. Hangi kullanıcının bu bloğu oluşturduğu ve bu nedenle ödülü aldığı, ‘işin kanıtı’ ile belirlenir: çok büyük bir rastgele sayıyı tekrar tekrar tahmin etmek için hesaplama gücünü kullanmak ve bu sayıya en yakınını tahmin eden kullanıcıya yeni Bitcoin verilir. Bu süreç ‘madencilik’ Bitcoin olarak bilinir. Ödülün boyutu, zamanla sıfıra doğru eğilim gösterir ve var olan Bitcoin miktarı için 21 milyonluk mutlak bir sınır sağlar.

Bitcoin’in mevcut para birimlerine göre avantajları nelerdir?

Destekçilerine göre Bitcoin’in mevcut para birimlerine göre iki avantajı var. Birincisi, arzının sınırlı olması ve merkezi bir makamın onu değersizleştirecek miktarlarda yayınlamasını imkansız kılmasıdır. Bu, Weimar Almanya, Zimbabwe veya Venezuela’da görülenler gibi hiper enflasyon krizlerine karşı çok daha az savunmasız olduğu anlamına geliyor. Ancak sınırlı bir arz, deflasyonu kontrol etmeyi imkansız kıldığı için bir zayıflık da olabilir – bu aynı zamanda çok ciddi ekonomik sonuçlara da yol açabilir.

Bitcoin’in ikinci iddia edilen avantajı, tüm işlemlerin kalıcı ve değişmez olmasıdır. Para bir banka hesabında tutulduğunda, bu banka parayı teorik olarak kullanıcısından kamulaştırabilir ve asla var olmadığını iddia edebilir. Bitcoin ile bu imkansızdır çünkü işlemlerin kaydedildiği veri tabanı herhangi bir merkezi otorite tarafından düzenlenemez. Bitcoin bu nedenle genellikle ‘güvensiz’ olarak tanımlanır, çünkü sahibinin onu kamulaştırmamak için bir finans kuruluşuna güvenmesini gerektirmez.

Bu avantajlar çok teoriktir. Hiperenflasyon şu anda gelişmiş ekonomilerde büyük bir sorun değildir ve finansal kuruluşların dolandırıcılık faaliyetlerinde bulundukları bilinirken, genellikle müşterilerinin fonlarını ele geçirmekten ve var olduklarını inkar etmekten daha incedirler.

Pratik anlamda, Bitcoin kullanıcıları için temel avantaj, daha düşük bir kovuşturma riski ile yasayı çiğnemek için kullanılmasına izin veren anonim olmasıdır. Bir 2019 çalışması, tüm Bitcoin işlemlerinin% 46’sının yasadışı faaliyet içerdiğini ve yılda yaklaşık 76 milyar doları karşıladığını buldu (Foley ve diğerleri, 2019). Bitcoin kullanan en yaygın yasa dışı faaliyet biçimleri yasa dışı uyuşturucuların satın alınması ve kara para aklamadır. Şantaj ve gasp düzenleri sırasında anonim ödeme talep etmek için de sıklıkla kullanılır.

Kripto para birimi platformlarıyla uğraşan bankalar tarihsel olarak “müşterinizi tanıyın” düzenlemesine uymak için mücadele etti ve en son Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı olan birkaç hükümet, Bitcoin’in sağladığı anonimliğe engel olmaya çalıştı.

Mevcut para birimleri ile karşılaştırıldığında Bitcoin’in dezavantajları nelerdir?

Ekonomi teorisinde, paranın üç temel işlevi olduğu söylenir: bir mübadele aracı; bir değer deposu; ve bir hesap birimi. Bitcoin bu rolleri ne kadar iyi yerine getiriyor?

Tartışıldığı gibi Bitcoin, anonimlik gerektiren işlemler için mükemmel bir takas aracıdır. Ancak diğer işlemler için kullanmak çoğu zaman engelleyici bir şekilde pahalıdır. 2020 boyunca ortalama Bitcoin işlem ücreti 2 Ocak’ta 28 sent ile 31 Ekim’de 13,41 dolar arasında değişti.

Ayrıca, kripto değişimi gibi üçüncü bir tarafa gitmeden Bitcoin transfer etmek, bilgisayar biliminde geçmişi olmayanlar için lojistik açıdan zor olabilir. Bu nedenle çoğu tüccar, üçüncü bir tarafın idare ettiği bir takas veya sanal cüzdan kullanır. Ancak bu, para biriminin artık güvensiz olmadığı ve Bitcoin sahiplerinin, dikkatsiz veya dolandırıcı üçüncü taraflara tarihsel olarak büyük miktarda para kaybettiği anlamına geliyor. Bu tür olayların en ünlüsü, Mt.’de tutulan 460 milyon dolarlık Bitcoin’in çalınmasıydı.

Bitcoin’in bir değer deposu olarak faydası, oynaklığı ile sınırlıdır. 9 Aralık 2020’ye kadar, Bitcoin’in ABD doları değeri – ve dolayısıyla Bitcoin ile satın alınabilecek mal miktarı – günde ortalama% 2,22 oranında değişti. Bitcoin’in fiyatı o dönemde önemli ölçüde arttı ve savunucular genellikle kripto para biriminin iyi bir değer deposu olduğunu çünkü fiyatı zamanla artmaya devam edecek.

Gelecekteki fiyat, doğası gereği tahmin edilemez, ancak iyimserler fiyatının artacağı konusunda haklı olsalar bile, bu yalnızca Bitcoin’in iyi bir spekülatif yatırım olduğu argümanıdır – yararlı bir para biçimi olduğu anlamına gelmez (Baur ve diğerleri, 2018). Ülkeler tipik olarak değer kazanan ancak oldukça değişken bir para birimi yerine istikrarlı bir para birimine sahip olmayı hedefler, çünkü eski para birimi sağlıklı bir ekonomi için çok daha elverişlidir. Bu dalgalanma aynı zamanda Bitcoin’in bir hesap birimi olarak etkinliğini de sınırlar: Bitcoin’in gerçek değeri günde ortalama% 2,22 değiştiğinde Bitcoin’deki bir varlığın değerini belirtmek çok az anlam ifade eder.

(Visited 56 times, 1 visits today)

Dijital Para

Bilindiği gibi madeni ve kâğıt paralar Lidyalılardan başlayarak çok eski zamanlardan beri kullanılıyor. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber kredi kartları, elektronik para, sanal para gibi ödeme araçları da kullanılmaya başlandı. Bütün bu paralara dijital para diyebiliriz. Bugünkü yazımda, dijital para kullanımının avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

Dijital paranın kullanımının avantajları şunlardır: Dijital para salgınların azalmasını veya virüslerin yayılmasını engeller. Dijital para virüs taşımaz. Bankalardan istenilen kadar para çekilemiyor veya yatırılamıyor. Fakat dijital parada böyle bir limit yok. Para basmanın büyük bir maliyeti vardır. Eski paraları kırparak kullanılmaz hale getiriyorlar. Dijital parada buna ihtiyaç yoktur.

Dijital para kullanımının dezavantajları ise şunlardır: Dijital paraların güvenliğini sağlamak kolay değildir. Dijital para teknoloji gerektiren bir ödeme aracıdır. Bu aracı kullanmak için teknolojik aletler gerekir. Bu teknolojik aletlere herkes sahip olmayabilir.

Sonuç olarak dijital paranın avantajlı yanları daha fazla olduğu için ülkemizin tamamen dijital para kullanımına geçmesinin faydalı olduğunu düşünüyorum.

(Visited 17 times, 1 visits today)